Kursa darba temats “Cenas, to veidošanas ekonomiskie aspekti” ir ļoti aktuāls mūsdienās, jo tas skar jebkuru uzņēmēju, katru iedzīvotāju un valsti kopumā. Cenu veidošana uzņēmējdarbībā ir darbietilpīgs un ļoti nopietns process, kuru jāzina katram uzņēmējam, jo preces piedāvājuma cena tieši ietekmē uzņēmuma peļņu, tātad, tā veiksmīgu darbību.
Kursa darba mērķis ir iepazīties ar cenām, cenu kalkulāciju un, izmantojot to, veikt aprēķinus problēmas risināšanai.
Darba uzdevumi:
Izmantojot periodiskus izdevumus, apskatīt cenu izmaiņu tendences Latvijā un izvēlētajā nozarē;
Iepazīties ar teoriju par cenām un cenu kalkulācijas metodi;
Noformulēt problēmu, kas ir saistīta ar uzņēmuma darbību un cenu kalkulācijas metodi;
Apskatīt iespējamos problēmas risināšanas variantus;
Sniegt secinājumus par veiktajiem aprēķiniem.
Darba analizēšanai tika izmantoti nepublicētie dati par SIA “Vika”. Uzņēmums darbojas audumu mazumtirdzniecības nozarē. Cenu izmaiņu tendences ir skārušās arī šo uzņēmumu un nozari, kurā tas darbojas, un ar cenu kalkulācijas palīdzību tiek apskatīta iespēja samazināt uzņēmuma izmaksas, ko izraisa cenu pieaugums, un palielināt peļņu.
Kursa darba temats netiek pilnībā apskatīts, jo darba apjoms tika ierobežots.
Darbā tiek izmatoti vairāki informācijas avoti (periodiskie izdevumi, speciālā literatūra un interneta resuri) un vairākās metodes (cenu kalkulācija, grafiskā un tabulu izmantošanas metodes).
“Cena ir naudas vienības izteikta atlīdzība par precēm vai pakalpojumiem, ko maksā pircējs. Parasti tā tiek attiecināta uz daudzuma vai svara vienību. Saistībā ar cenu noteikšanu jeb uzņēmuma cenu politiku cena var būt atlīdzība, ko uzņēmums prasa no trešajiem par piedāvātājiem produktiem, vai, ja ir runa par uzņēmumu kā pieprasītāju, ko trešie prasa par saviem produktiem.”[7,379.lpp]
“Cena nozīmē ļoti daudz – tā ir īres maksa par dzīvokli, zobārsta, revidenta vai advokāta honorārs, arodbiedrības vai sporta kluba biedru nauda, pakalpojuma apmaksa uzņēmuma vadītājam, darba samaksa ražošanas daļas vai veikala darbiniekiem, taksometra tarifs, bankas aizņēmuma procenti – tie ir tikai daži piemēri tam, kas ietilpst preces jēdzienā.”[9,151.-152.lpp]
“Praksē, nosakot preces cenu, galvenie uzņēmēja apsvērumi attiecībā uz to ir šādi: preces cenai jābūt tādai, lai ar to varētu kompensēt visas dotās preces ražošanas un realizēšanas izmaksas un nodrošināt ienākumu uzņēmuma normālai darbībai.
Cena ir saistīta ar preču un naudas funkcionēšanu.…