20. gadsimta otrā puse un 21. gadsimta sākums raksturojas ar pieaugošo kravu pārvadājumu skaitu pa ceļiem, kā arī ar autotransporta skaita pieaugumu kopumā. Izejvielu ražošana, celtniecības industrija, lauksaimniecība, tirdzniecība un citas nozares mūsdienās nevar funkcionēt, plaši nepielietojot autotransporta pakalpojumus. Šāda automobilizācija prasa veselu virkni risinājumu, bez kuriem nevar iegūt vēlamo efektu mūsdienu sabiedrības attīstības procesā. Kā pierāda ārzemju un Latvijas prakse, automobilizācija vienlīdz ar to, ka pozitīvi ietekmē valstu ekonomiku, iedzīvotājiem rada ērtības un komfortu, var izsaukt virkni negatīvu parādību, kuras jo īpaši parādījušās pēdējo desmit gadu laikā lielajās pilsētās un attīstītajās valstīs : ceļu satiksmes negadījuma (turpmāk tekstā CSNg) rezultātā bojā gājuši cilvēki, materiālie zaudējumi par autotransporta bojājumiem, gaisa piesārņotība pilsētās, ielu pieblīvējums ar stāvošu transportu un autotransporta sastrēgumi.
Masu informācijas līdzekļos, kā arī sabiedrībā kopumā ir jaušamas bažas par ceļu satiksmes drošību (turpmāk tekstā – CSD) Latvijā. Šim apgalvojumam ir pamats, jo neskatoties uz nenozīmīgu CSNg samazināšanos, kuros ir gājuši bojā cilvēki, kā arī guvuši dažāda smaguma miesas bojājumus, CSNg līmenis valstī saglabājies augsts. Sakarā ar to ir nepieciešams veikt padziļinātu cēloņu analīzi, kāpēc notiek tik daudz CSNg, ar mērķi, lai reāli uzlabotos CSD valstī un atsevišķi katrā rajonā.
Darba mērķis ir izpētīt CSD sistēmu Latvijā un faktorus, kuri to ietekmē, izanalizēt likumdošanas izmaiņu ietekmi uz satiksmes drošību.
Lai sasniegtu darba mērķi, nepieciešams veikt sekojošus uzdevumus:
1.veikt CSD situācijas novērtējošu raksturojumu Latvijā;
2.izanalizēt CSD ietekmējošos faktorus;
3.veikt tiesisko aspektu analīzi un to iespaidu uz CSD dažādos laika posmos.…