Jebkurš uzņēmums pastāv, lai sasniegtu kaut ko apkārtējās vides ietvaros. Lai pieņemtu lēmumus, nepieciešams saskaņot apkārtējās vides faktorus ar sava uzņēmuma iespējām. Arvien vairāk un vairāk Latvijas iedzīvotāji pievēršas tādai nozarei kā būvniecība, jo mūsdienās cilvēki attīsta savas ieceres un idejas.
Būvniecība iekaro savas pozīcijas Latvijas tirgū, katru gadu pieaug jaunuzbūvēto māju un ēku skaits. Lai iekarotu un noturētu savam uzņēmumam stabilas tirgus pozīcijas, celtniecības uzņēmumiem ir rūpīgi jāizstrādā un jārealizē dzīvē noteikts stratēģiskais plāns.
Sakārtota un likumdošanai atbilstoša grāmatvedības sistēma uzņēmumā ir viens no priekšnosacījumiem uzņēmuma efektīvai funkcionēšanai tirgus ekonomikas apstākļos, tā ekonomiskā potenciāla un konkurētspējas paaugstināšanai.
Ir svarīgi zināt savas iespējas un pienākumus, it īpaši grāmatvedības jomā, jo tas palīdz vadībai plānot un kontrolēt saimniecisko darbību.
Katrā tautsaimniecības nozarē grāmatvedības uzskaitei ir savas īpatnības. Svarīgs aspekts ir arī tas, ka gramatvedības informāciju izmanto gan arējie, gan iekšējie lietotaji, līdz ar to tas paaugstina atbildību par uzskaites pareizību.
Studiju darba mērķis ir analizēt finanšu grāmatvedības organizācijas īpatnības celtniecībā, to tiesisko reglamentāciju.
Darba mērķa sasniegšanai izvirzīti sekojoši uzdevumi:
1.pamatojoties uz literatūru izpetīt gramatvedības uzskaites īpatnības celtniecībā;
2.raksturot ieņēmumu un izdevumu atzīšanas kritērijus;
3.analizēt uzskaites veidus un iespējas;
4.izstrādāt priekšlikumus maziem un vidējiem celtniecības uzņēmumiem grāmatvedības pilnīgai uzskaitei saskaņā ar Starptautiskajiem gramatvedības standartiem.
Studiju darba izstrādāšanai izmantotas statistiskās un ekonomiskās analīzes metodes.
Darbam ir teorētiski praktisks raksturs.
Vācot informāciju studiju darbam, izmantota publicētā ekonomiska rakstura informācija, Latvijas Republikas likumdošanas akti, Starptautiskais grāmatvedības standarts.
1.Celtniecības līgums
Celtniecība ir ilgstošs un sarežģīts process, kuru regulē tiesiskās attiecības starp pasūtītāju un darbuzņēmēju (celtnieku). Šādas tiesiskās attiecības tiek dibinātas uz darbuzņēmuma līguma pamata, kam būtu jāpievērš vislielāka uzmanība, jo viss celtniecības process un tās turpmākā apkope bāzēsies tieši uz šo dokumentu.…