Terapijas pamatprincipi
Celiakiju nevar izārstēt pavisam, bet simptomātiska ārstēšana ir vienkārša – no ikdienas ēdienkartes jāizslēdz glutēnu saturoši pārtikas produkti. Bez-glutēna diēta novērš zarnu bārkstiņu atrofiju, ko izraisa glutēns, tāpat arī novērš ar celiakiju saistītos simptomus, piemēram, tādus kā diareja un sāpes vēderā. Šī diēta jāievēro visu mūžu, jo līdz ko diēta tiek pārtraukta, celiakijas simptomu drīz vien atgriezīsies. Simptomi izzudīs un vispārējais stāvoklis uzlabosies jau dažu nedēļu laikā, tomēr, lai gremošanas sistēma pilnībā atjaunoties, būs nepieciešami 1 – 2 gadi.
Pacientiem ar celiakiju būtu jāizvairās no maizes, makaroniem, graudaugiem, cepumiem, kūkām un konditorijas izstrādājumiem, ja vien šiem produktiem nav bez-glutēna formas.
Ir pieejami citi papildus ārstēšanas veidi, piemēram, vakcinācija. Dažiem cilvēkiem celiakijas gadījumā var mazāk efektīvi strādāt liesa, padarot šos cilvēkus uzņēmīgākus pret infekcijām. Tāpēc var vakcinēties papildus pret gripu, sepsi (HIB/MenC vakcīna), pneimoniju un meningītu, pneimokoku vakcīna. Tomēr, ja liesa strādā pietiekami efektīvi, šāda papildus vakcinācija nav nepieciešama.
Ievērojot bez-glutēna diētu, ārsts var ieteikt papildus uzņemt vitamīnus, vismaz pirmos 6 mēnešus pēc diagnozes noteikšanas.
Ja pacientam ir arī dermatitis herpetiformis, ārsts izrakstīs zāles, kas paātrinās izsitumu dzīšanu, piemēram, dapsonu. (26.)
Ir izveidota arī vakcīna (NexVax2), kas palīdz organisma imūnajai sistēmai neizmainīt zarnu struktūru, kad tiek uzņemts glutēns. Jāteic gan, ka šī vakcīna ir vēl izmēģinājuma stadijā. (27.)
…