Mans zinātniski pētnieciskais darbs sastāv no praktiskās un teorētiskās daļas.
Mana darba mērķis ir izpētīt cik daudz celiakijas skolēnu ir šodien ir manā skolā un kāda situācija bija pāris gadus atpakaļ.
Darba teorētiskajā daļā aprakstīju to kas tad īsti ir celiakija, kādi ir tās
simptomi, ar kādiem produktiem var aizstāt glutēnu saturošus produktus.
Darba pētnieciskajā daļā apjautājot 60 sievietes un 40 vīriešu vecumā no 16 līdz 18 gadiem. Vēl es izpētīju cik ir bijuši celiakijas slimnieki no 2001./2002. māc.g. līdz 2007./2008. māc.g.
Apjautātie respondenti sniedza atbildes uz maniem uzdotajiem jautājumiem par to cik tad īsti sabiedrība ir informēta par to, kas ir celiakija. Anketu un izpētīto skolēnu skaits ir apkopoti diagrammas.
Beidzot darbu pierādīju savu izvirzīto hipotēzi – manā skolā tiešām celiakijas slimnieku skaits samazinās. Un veicu ari uzdotos uzdevumus, pieradīju to, ka sabiedrība ir maz informēta par celiakiju kā slimību, iespējams pat to cilvēku vidū kuri pat nenojauta par šīs slimības eksistenci slimo ar celiakiju.
1.Celiakijas slimība
1.1.Celiakijas slimības jēdziens
Celiakija (Disease Celiac) – gremošanas trakta slimība, kurai raksturīgi graudu olbaltumvielu (konkrēti, glutēna) nepanesība, ar kuru var saslimt jebkurā vecumā. Pirmo reizi celiakiju aprakstīja 200 gadus pēc kristus dzimšanas – Romas impērijas ārsts Aretejs dodot celiakijai nosaukumu ,,Lielais vēders’’[1].
Ar katru gadu aizvien vairāk parādās cilvēki, kuriem tiek diagnosticēta celiakija. Tā pilnībā pārvērš viņu dzīvi. Cilvēkam krasi jāmaina savs dzīves veids un ēdienkarte, pretējā gadījumā iznākums letāls.…