Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:383655
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.10.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Pēc pirmā pasaules kara Eiropa bija sadalīta, Krievijas un Austroungārijas impērijas izpostītas. Impēriju vietā radās jaunas valstis, tai skaitā Čehoslovākija, kas bija dzimusi no Austrijas un Ungārijas pīšļiem.
Čehoslovākijas ārpolitiku starpkaru periodā ietekmēja vairāki faktori: valsts izcelšanās, ģeogrāfiskais novietojums, kaimiņu ambīcijas un nostāja pret jaunizveidoto valsti. Čehoslovākija bija maza valsts pašā Eiropas sirdī, cēlusies no Hābsburgu impērijas. Atdaloties no šīs impērijas, Čehoslovākija nesa sev līdzi neizbeidzamas problēmas ar teritoriāli sarāvušos Austriju un teritoriāli nošķelto Ungāriju. Pie problēmām varētu pieskaitīt arī teritoriālos strīdus ar Poliju par Tešinas apgabalu. Boļševiku Krievija bija nezināms spēks, bet jebkuru brīdi varēja uzbrukt. Attiecības starp Antantes spēkiem- Franciju, Lielbritāniju un sakauto Vāciju izraisīja dažādas sadursmes Centrāleiropā.
Valsts ārpolitika starpkaru periodā atradās praktiski viena vīra rokās un tas bija Eduards Benešs. Benešs turpināja kontrolēt ārpolitiku pat pēc tam, kad viņa vietu nomainīja Kamils Krofta. Nopietnu ieguldījumu Čehoslovākijas ārpolitika deva Beneša līdzdalība Tautu Savienībā, kur viņš vairākas reizes kalpoja kā vadītājs. Benešs ticēja, ka Čehoslovākija varētu turpināt Bohēmijas vēsturisko lomu un būt tilts starp Austrumiem un Rietumiem un aizstāvēt demokrātiskās vērtības.
Posma pirmajos gados Čehoslovākijai izdevās noslēgt līgumus ar Austriju un Ungāriju bijušajām Hābsburgu impērijas mantiniecēm. 1920. gada janvārī Karls Renners kļuva par pirmo Austrijas kancleru, kurš uzsāka sarunas ar Čehoslovākijas valsti. Abu valstu sarunas bija veiksmīgas un 1921.g. decembrī tika parakstīts Austrijas – Čehoslovākijas draudzības līgums. Šis līgums ietvēra ekonomisko sadarbību, status quo atzīšanu, draudzīgas attiecības abu valstu starpā un apsolīja, ka novērsīs jebkuru nākotnes strīdu. Kā raksta Marija Dovlinga, tad „Benešs esot kalpojis īpašā Ženēvas komitejā, kura nodarbojās ar Austrijas atjaunošanu”1. Tirdzniecības līgums tika parakstīts 1925.g. Austrijas-Čehoslovākijas attiecības kļuva vēsākas pēc tam, kad fašistiskā Itālija sāka iejaukties Centrāleiropā. Ungārija un Austrija bija nokļuvušas Mussolīnī redzeslokā. Itālijas valstsvīrs abās šajās valstīs saskatīja līdzsvaru, kuru varētu likt pretsvarā Mazajai Antantei.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties