Būvniecība ir viena no valsts lielākajām tautsaimniecības nozarēm, tai ir vadošā loma ražošanas spēku attīstībā, kā arī tautas labklājības līmeņa celšanā. Būvniecība ir visu veidu būvju projektēšana un būvdarbi.1 Būvniecība ir „visjūtīgākā” no ekonomikas viedokļa. Tā ražo pamatlīdzekļus citu nozaru attīstībai.
Būvniecības procesā ir iesaistīti vairāki būvniecības dalībnieki, tie ir, piemēram, pasūtītāji, investori, attīstītāji, bankas, projektētāji, būvprojekta autori, projektu vadītāji, darbuzņēmēji, piegādātāji, būvētāji, transporta organizācijas, inspekcijas un vēl daudzi citi. Būvniecības dalībnieki ir fiziskās vai juridiskās personas, kuras ar īpašumu, finanšu līdzekļiem, darbu vai pakalpojumu piedalās būvniecības procesā.2 Būvniecības procesu un attiecības starp būvniecības dalībniekiem regulē un koordinē būvniecības procesa shēma (skatīt 1.shēmu).3 Būvniecības dalībnieku savstarpējās attiecības, kā arī tiesības un pienākumus būvniecības procesā un atbildību par būvniecības procesā tapušās būves atbilstību tās uzdevumam, ekonomiskajam izdevīgumam, paredzētajam kalpošanas ilgumam un attiecīgajiem normatīvajiem aktiem, kā arī valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju kompetencei attiecīgajā būvniecības jomā nosaka „Būvniecības likums”.
Būvniecības procesa shēma sākas ar zemes īpašumu un pasūtītāju, kam šis zemes īpašums pieder. Pasūtītājs ir nekustamā īpašuma īpašnieks, valdītājs vai lietotājs, kura uzdevumā, pamatojoties uz noslēgto līgumu, tiek veikta būvniecība, kā arī pašvaldība, veicot sagruvušo būvju un kultūras pieminekļu sarakstā esošo būvju savešanu kārtībā vai nojaukšanu vai patvaļīgās būvniecības objektu nojaukšanu.1 Pasūtītāja galvenais mērķis būvniecības procesā ir iegūt kvalitatīvu būvi ar iespējami mazāku līdzekļu patēriņu, pēc iespējas īsākā laika posmā.
Pasūtītāja pienākumi saskaņā ar līgumu: nodrošināt būvniecības tiesiskumu; nozīmēt būvuzraugu vai inženieri - konsultantu, nosakot kompetences robežu, ja tas ir nepieciešams; nodrošināt būvlaukuma pieejamību; pasūtītājam var būt arī pienākums būvuzņēmējam nodrošināt papildus palīdzību (piemēram, pieslēgt elektrību, novadīt notekūdeņus); apmaksāt būvuzņēmēja darbus saskaņā ar līgumu.…