Mūsdienās ļoti bieži ir pamanāms, ka pamatskolas skolēni neprot izmantot latviešu valodas dotās iespējas un pieļauj kļūdas, kas veido valodu svešu un stilistiski nepareizu. Skolēni kļūdas neuzskata par būtiskām un nelabo tās, kas veicina kļūdu iesakņošanos un atkārtotu iekļaušanu domrakstos un līdz ar to arī runas valodā.
Zinātniski pētniecisko darbu veidojot, lasīju pamatskolas 6., 7. klašu skolēnu domrakstus, kuros bija ļoti daudz stila kļūdas. Tas liek domāt, ka ir nepieciešams uzlabot pamatskolas skolēnu rakstu darbu valodu, lai nepieļautu stila kļūdu iesakņošanos skolēnu valodā.
Mana zinātniski pētnieciskā darba mērķis ir noskaidrot biežākās teorētiskās stila kļūdas un būtiskākās pamatskolas skolēnu domrakstos konstatētās kļūdas.
Kas ir stils?
Svešvārdu vārdnīcā vārdu `stils` lingvistikā skaidro kā vēsturiski izveidojušos valodas paveidu (apakšsistēmu), kas atkarīgs no sazināšanās mērķa un satura un kas no citiem paveidiem atšķiras pēc lietotajiem valodas līdzekļiem.
Stilistika, tās mērķis un uzdevumi.
Pirmkārt, stilistika ir valodas spēja izteikt papildinformāciju, kas norāda uz komunikācijas akta vidi un komunikatora (informācijas izplatītāja) subjektīvo attieksmi pret runas objektu (saturu) vai adresātu, otrkārt, stilistika ir zinātnes nozare, kas pēta valodas stilistiskās potences un to mērķtiecīgu izlietojumu runā (tekstā) atkarībā no komunikācijas satura, vides un komunikatora subjektīvās attieksmes pret runas objektu un/vai adresātu (runas/teksta stilistika).…