SECINĀJUMI
Burkāni ir viena no visvairāk pieprasītajām dārzeņu kultūrām Latvijas dārzos, saimniecībā „Dzelzītes” tiek audzētas 3 burkānu šķirnes. Ražu iegūst no VI – IX sākumam.
Burkānu audzēšanā obligāti ir jānodrošina augseka, un tos neieteiktu atkārtoti audzēt divus - trīs gadus pēc kārtas.
Nantes šķirnes burkānus parasti sēj biezāk: 1,0 –1,5 milj. sēklu ha-1.
Mēslojuma deva ir atkarīga no augsnes analīzes rezultātiem. Visvairāk burkāniem nepieciešams K, bet vismazāk - fosfors.
Burkānu sējumā ļoti reti var konstatēt kādu slimību, pazīmes parādās vēlāk, tās uzglabājot. Nozīmīgākie burkānu kaitēkļi ir burkānu muša un burkānu lapu blusiņa. Nezāles uzdīgst daudz ātrāk kā burkānu sēklas, tādēļ tās jāiznīcina pirms burkānu uzdīgšanas, citādi tās pāraugs burkānus.
Lietojot pesticīdus, ļoti svarīgi ir noteikt to brīdi, kad kaitīgo organismu ierobežošana ir ekonomiski izdevīga, un robežu, kad kaitīgais organisms tieši augam nekaitē, bet pesticīdus lieto tikai tāpēc, lai nodrošinātos pret augu kosmētiskajiem bojājumiem un infekcijas risku.
Saimniecībā izaudzētā burkānu raža ir plānota realizēt svaigam patēriņam, mazgātiem burkāniem un uzglabāšanai pagrabā, tos realizējot ziemas mēnešos.
Mazās saimniecībās jāpievērš uzmanība blakus produktu ražošanai, lai spētu ražot, pārdot un uzturēt saimniecību.
Šo modeli varētu arī realizēt uz lauka, bet, katru gadu izmaksas var svārstīties, jo ļoti liela ietekme ir meteoroloģiskajiem apstākļiem, kuri nosaka burkānu kaitēkļu, nezāļu un slimību attīstību.
Latvijā pēdējā laikā aizvien biežāk paradās pircēji, kuri vēlas nopirkt augstvērtīgu produkciju pie noteikta audzētāja. Un labi, ja pēc iespējas garākā sezonā, glabāšanas laikā, audzētāji to spēj piedāvāt.
Vissvarīgākais, lai burkānu kvalitāte būtu augsta. Ir jāprot savlaicīgi reaģēt uz tirgus pieprasījumu pēc kādas šķirnes un tikpat savlaicīgi arī no kādas šķirnes vai kultūras atteikties.
…