Rakstīt referātu par latviešu buramvārdu tematiku izvēlējos, jo mani vienmēr ir interesējis mistiskais, neatklātais, līdz galam nepārbaudītais. Pastiprināta interese par latviešu maģiskajām tradīcijām un neierastajām spējām man radās skatoties latviešu daudzsēriju likteņstāstu „Likteņa līdumnieki”, kur galvenās varones bija apveltītas ar maģiskām spējām gan palīdzēt dziedināt sasirgušos, gan nodarīt kādam ļaunu. Daudzi uzskata, ka burvestības notika tikai senatnē un ka mūsdienās par to eksistenci var uzzināt tikai grāmatās, bet tā nu tas gluži nav maģija un buramvārdi vēl joprojām tiek pielietoti attiecīgi labu vai ļaunu mērķu sasniegšanai.
Latviešu folklora sastāv no daudzām nozarēm, kuras ietver gan labi zināmās dainas un pasakas, gan ne pārāk izplatītos buramvārdus. Buramvārdiem ir skaitliski maza publicistiskā daļa, no kuras smelties informāciju, līdz ar to es vēlējos lokalizēt un analizēt latviešu tautas buramvārdus, izzināt, kā tie ir lietoti, kādās situācijās un kas ir svarīgi, lai tie darbotos. Nedaudz tiks arī pētīts, kā tie ir mainījušies laika gaitā, ienākot sadzīvē kristīgajai ticībai.
Tā kā aplūkot buramvārdu izpausmes, rašanos un attīstību pilnībā šī referāta ietvaros nav iespējams, tad izvēlējos apskatīt vienu nelielu daļiņu no buramvārdu daudzveidības, tātad šajā referātā aplūkošu buramvārdu tematiku. Manuprāt, tas ir labs sākums ar ko sākt, lai tuvāk iepazītos ar buramvārdu daudzveidību.
Mana referāta mērķis ir iepazīties ar plašo buramvārdu pielietojumu un to lietojumu dažādās dzīves situācijās, dažādu mērķu sasniegšanai.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi tika izvirzīti šādi uzdevumi:
Izpētīt, ko par buramvārdiem rakstījis Kārlis Straubergs.
Apkopot kādas ir buramvārdu formas.
Noskaidrot kādās dzīves situācijās visbiežāk tika pielietoti buramvārdi.
Salīdzināt dažādos buramvārdu izpausmes veidus.…