IEVADS
Budžetplānošana un loģistika ir divi cieši saistīti termini, kuri reizēm pat var tikt lietoti kā sinonīmi. Loģistika savā būtībā ir optimizēšana, kas ietver noliktavu saimniecības optimizāciju, transportēšanas procesa optimizāciju, optimālo piegādātāju un partneru izvēli, optimālo krājumu daudzumu noteikšanu un daudzus citus elementus, kuri palīdz uzņēmumam ieekonomēt un gūt maksimālu peļņu. Viens no budžetplānošanas galvenajiem uzdevumiem ir uzņēmējdarbības funkciju optimizēšana, tāpēc budžetplānošanu iespējams pielietot jebkurā uzņēmējdarbības veidā, īpaši loģistikā. Optimizēšana ir jebkuras zinātnes pamatā, jo vienmēr cilvēks meklēs iespējas ar pēc iespējas minimālu ieguldījumu panākt maksimālu labumu. Budžetplānošana ir process, kuru veic, lai laicīgi izstrādātu rīcības plānu kādai nākotnes situācijai. Ar budžetplānošanu iespējams saplānot un maksimāli efektīvi izlietot uzņēmuma rīcībā esošos resursus, tādējādi arī maksimizējot uzņēmuma peļņu.
Kursa darba pilns nosaukums ir „Budžetplānošana transporta loģistikas uzņēmumā SIA „X””, tas izvēlēts, lai pastāstītu par budžetplānošanas svarīgumu loģistikā un iespējām, kuras paveras pareizi pielietojot attiecīgās budžetplānošanas metodes. Varētu teikt, ka kursa darba mērķis ir atrast atbildi uz šādu vienādojumu: „Budžetplānošana + Loģistika = ?”
Darbam ir divas galvenās daļas, no kurām pirmā ir analītiskā apraksta daļa un otrā aprēķinu daļa, darbam pievienoti 2 pielikumi.
1. ANALĪTISKĀ APSKATA DAĻA
1.1. Budžetplānošanas būtība
Plānošana un uzņēmējdarbība ir divi nedalāmi jēdzieni, jo visas uzņēmējdarbības pamatā ir plānošana. Bieži šķiet, ka plānošana nepieciešama tikai lielajiem uzņēmumiem, kur pat niecīgākā nepilnība var ievērojami ietekmēt sagaidāmās peļņas apjomu, bet patiesībā plānošana tiek pielietota jebkurā uzņēmējdarbības veidā.
Savā būtībā plānošana ir cieši saistīta ar prognozēšanu, jo ar prognozēšanas metodēm tiek sagatavota nepieciešamā informācija plānošanai. Plānošanas procesā izmanto informāciju gan par pagātni, tagadni, kā arī cenšas prognozēt nākotni.
Budžetplānošana loģistikas uzņēmumā apvieno gan plānošanas, gan prognozēšanas teorijas. Lai noteiktu pēc iespējas precīzāku budžetu, nepieciešams veikt precīzus aprēķinus un prognozes iespējamai saimnieciskai darbībai.
…