Ekonomiskajā literatūrā minēti dažādi vārda „budžets” izcelšanās aspekti, bet galvenokārt
tiek uzsvērta tā saistība ar apzīmējumu – soma. Kopumā, izpētot minētā jēdziena vēsturisko attīstību, var uzsvērt, ka nosaukums „budžets” cēlies no latīņu vārda ''bulga'', kas nozīmēja ādas somu. Angļi to pārņēma no normāņiem un pārveidoja par ''budget''.1 No Anglijas nosaukumu ieviesa franču enciklopēdijās. Tiek minēts, ka Francijā oficiāli vārds „budžets” lietots 1802.gadā, apzīmējot ar to pašvaldību finanses un tikai pēcāk tās sāka apzīmēt arī ar valsts finansēm. No Francijas nosaukums ''budžets'' sāka izplatīties arī pārējās Eiropas valstīs, kur šis jēdziens vairāk apzīmēja valsts finanšu plānu. Tieši no Francijas šis nosaukums ''budžets'' aizgūts arī Latvijā.
Budžets ir vēsturiska kategorija, jo tas ir saglabājis savu nozīmi, mainoties sabiedriskajām formācijām laika gaitā. Valstij, lai tā varētu nodrošināt savu funkciju veikšanu, ir nepieciešami noteikti naudas līdzekļi, kuri tiek nodrošināti ar budžeta starpniecību, pārdalot valsts nacionālo ienākumu, koncentrējot naudas līdzekļus centralizētajā fondā un sadalot tos valsts vajadzībām, pēc kā var saprast, ka budžets ir galvenais valsts finanšu sistēmas posms.
Budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālām metodēm2. Šo faktu pamato likums ''Par Latvijas budžetu un finanšu vadību''. Tas ir valdības finansiālās darbības un vadības pamatā..