Kvalifikācijas darba tēma ir „Brīvības atņemšanas iestādes režīms”. Autora interesi par šo tēmu noteica daudzu gadu darbība šajā sistēmā un tieši brīvības atņemšanas iestādē, t.i. cietumā. Turklāt nav arī daudz speciālās literatūras par penitenciāro sistēmu.
Sods ir valsts piespiedu līdzeklis. Formāli sods ir valsts institūciju reakcija uz likumpārkāpumu, liekot vainīgajam ciest un atlīdzināt nodarītos zaudējumus. Ar soda palīdzību valsts nodrošina likuma izpildi, kārtību un pilsoņu tiesību aizsardzību. Sodā ir ieinteresēti iedzīvotāji, kas ne vienmēr spēj individuāli aizstāvēt savas tiesības. Pilsoņu kopums uztic valstij savu interešu aizstāvību un vienlaikus piekrīt valsts soģa un arbitra funkcijām. Šo funkciju ietvaros valsts kontrolē sodu piespriešanu, regulē to noteikšanu un izpildes kārtību, tādējādi novēršot iespējamo patvaļu un iedzīvotāju savstarpējo izrēķināšanos.1
Kriminālsoda realizācija ietver sevī likumā paredzēto tiesību ierobežojuma kompleksu un paredz kriminālsodu izpildi atbilstoši likumdošanas mērķiem. Tiesību ierobežojuma komplekss ir režīms. Režīma būtiskais mērķis ir notiesāto labošana. Režīms ir materiālo un procesuālo normu kopums, kurš reglamentē sodu izpildes iestāžu darbību, kā arī noteikumu un apstākļu kopums, kas jāievēro notiesātajiem.…