19.gs. 70. gadi latviešu sabiedriski ideoloģiskajā dzīvē bija tautas atmodas pacēluma gadi un visai tautai svarīgu kultūras vērtību rašanās laiks. Pieauga tautas pašapziņa un pašcieņa, talantīgākie inteliģences pārstāvji pašaizliedzīgi darbojās demokrātiskās kultūras laukā un izcīnīja asas ideoloģiskās cīņas pret Baltijas vāciešiem.
70. gadi raksturīgi ar to, ka turpinājās un pieauga nacionālās atbrīvošanās kustība, kura bija saistīta ar plašo tautas masu interesēm un vērsās pret vācu muižniecību un tās privilēģijām.
70. gados turpinājās latviešu literatūras attīstība. 50. un 60. gadu paustās jaunlatviskās ideoloģijas galvenās tendences veidoja gultni pirmajiem latviešu literatūras virzieniem – tautiskajam romantismam un reālismam. Tautas atmoda, progresīvās inteliģences racionālisms, nacionālās pašapziņas patoss, literatūras sabiedriskās nozīmes apzināšanās, jaunu talantu enerģiskā darbība un saskarsme ar citu tautu literatūras vērtībām auglīgi ietekmēja latviešu demokrātiskās literatūras attīstību.…