Katras valsts ekonomika balstās uz šīs valsts konkurences priekšrocībām. Latvijā nav derīgo izrakteņu, rūpniecības nozares nav pietiekami attīstītas, bet Latvijas priekšrocība ir izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis un atrašanās pie Baltijas jūras, kas ietekmējis Latvijas vēsturi vairāku gadsimtu garumā. Latvijā ir salīdzinoši labi attīstīta transporta infrastruktūra: trīs lielas ostas, dzelzceļa tīkli, autoceļi, cauruļvadi naftas produktiem, gāzei un starpvalstu lidosta.
Savas tautsaimniecības konkurētspējas veicināšanai Latvija izmanto brīvo ekonomisko zonu (turpmāk BEZ) un speciālo ekonomisko zonu (turpmāk SEZ) koncepciju. 2005.gadā Latvijā ir 4 šādas zonas: Rīgas tirdzniecības brīvosta, Ventspils brīvosta, Liepājas un Rēzeknes SEZ.
Darba mērķis ir izanalizēt BEZ koncepciju un attīstības tendences Latvijā.
Mērķa sasniegšanai tiek izvirzīti sekojoši uzdevumi:
sniegt ieskatu par brīvajām ekonomiskajām zonām pasaulē;
raksturot Latvijas brīvās ekonomiskās zonas.
Darba izstrādei izmantoti LR normatīvie akti, zinātniskā literatūra, periodika, interneta resursi un informatīvie materiāli.
1. Brīvo ekonomisko zonu raksturojums
Brīvā ekonomiskā zona (BEZ) – tā ir valsts teritorijas daļa, kas atrodas ārpus muitas teritorijas un noteikta ārzemju investīciju piesaistīšanai, kā arī tirdzniecības piesaistīšanai, pastāvot atvieglotiem noteikumiem attiecībā uz nodevām, nodokļiem un muitas procedūrām1.…