Veiksmīgs ekonomiskās attīstības nosacījums ir investīciju piesaiste, kas nodrošina jaunas ekonomiskās aktivitātes, jaunas darba vietas. Investīciju piesaistei svarīga ir stabila uzņēmējdarbības juridiskā un ekonomiskā vide, ko nodrošina arī nodokļu atvieglojumu politika.
Kā viens no iespējamiem risinājumiem piesaistīt investīcijas ar nodokļu atvieglojumu politiku ir izdalīt atsevišķas teritorijas - brīvās ekonomiskās zonas (BEZ), kurās realizē noteiktus nodokļu atvieglojumus.
Studiju darbam tēma: “Brīvā ekonomiskā zona: teorija un pasaules pieredze”. Šajā darbā galvenais mērķis ir uzzināt, kas ir brīvā ekonomiskā zona un kādi ir tās darbību ietekmējošie faktori.
Brīvās ekonomiskās zonas, kā ekonomiskās politikas instruments, pasaulē plaši tiek izveidotas, lai panāktu straujāku attīstību atsevišķos reģionos, veicinātu tirdzniecības apgrozījuma pieaugumu un ārvalstu investīciju ieplūdi. Valstīs, kurās ir brīvās ekonomiskās zonas, vērojami straujākie attīstības tempi pēdējo desmit gadu laikā.
Latvijā ir četras brīvās ekonomiskās zonas, līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES), tās ir zaudējušas vadošo lomu uzņēmējdarbības veicināšanā, jo uzņēmumiem ir iespēja saņemt ES fondu finansējumu.
Studiju darba mērķis ir izpētīt brīvo ekonomisko zonu teoriju un pasaules pieredzi, atklāt to darbības priekšrocības un trūkumus, kā arī izstrādāt priekšlikumus brīvo zonu darbības sekmēšanai.
Darba uzdevumi:
1.pamatojoties uz literatūru, izpētīt ārvalstu brīvo ekonomisko zonu darbību un pieredzi;
2.izvērtēt Latvijas brīvostu un speciālo ekonomisko darbību;
3.izdarīt secinājumus un izstrādāt priekšlikumus brīvo ekonomisko zonu darbības veicināšanai
Izmantotās pētīšanas metodes: darbā formulēto uzdevumu risināšanai tiks izmantota aprakstošā metode.
Literatūras un avotu grupas:
1.teorētiskā un analitiskā literatūra
2.ekonomikas ministrijas sastāditie pārskati
3.interneta resursi
4.attīstības plāns
5.un cita veida informācija, kas norādīta izmantotās literatūras sarakstā.…