3.1 Iespējamie ieguvumi
Kottera 8 pamatsoļi ir piemēroti arī individuālai lietošanai, padarot tos viegli uztveramus:
1.Ir jāiedvesmo cilvēkus rīcībai, nosakot reāli izpildāmus mērķus, kas cilvēkiem ir būtiski. Ir skaidri jāliek saprast, ka vecā sistēma ir jāmaina.
2. Jāizveido komanda ar atbilstošām zināšanām un iemaņām, kas emocionāli jūtas atbildīga par nosprausto mērķu realizāciju.
3. Komandai ir jāizveido vīzija un stratēģija, kas noteiks tālāko virzību.
4. Jāiesaista pēc iespējas vairāk cilvēku stratēģijas un vīzijas komunikācijā, atbildot uz cilvēku jautājumiem un kliedējot šaubas. Mūsdienu tehnoloģijas var būt krietns palīgs.
5.Ir jāiesaista cilvēki, sniedzot viņiem pilnvaras rīkoties un pašiem uzņemties atbildību. Ir jānovērtē progress un sasniegumi.
6. Ir jānosaka mazāki starpmērķi, kas ir viegli sasniedzami, pirms nākamo mērķu noteikšanas.
7. Ir jāsekmē neatlaidība un drosme veikt pārmaiņas. Regulāri jāizvērtē sasniegtais un plānotais, un jānosprauž tālākiem mērķi.
8. Ir jāpalīdz jaunajai sistēmai iesakņoties cilvēku apziņā un rīcībā.
3.2 Secinājumi
Būtiskākā mācība, ko gūt no veiksmīgākajiem pārmaiņu realizētājiem, ir atziņa, ka pārmaiņu process veidojas no vairākām secīgām fāzēm un to visu īstenošana aizņem ļoti daudz laika. Kāda posma izlaišana tikai rada ilūziju, ka viss norit ātrāk nekā patiesībā, nesniedzot cerētos rezultātus. Nozīmīgākās kļūdas kāda pārmaiņu posma īstenošanās laikā var atstāt postošas sekas, nobremzējot virzīšanos uz priekšu un iznīcinot iepriekš gūtos panākumus.
Latvijā tā pat kā citviet pasaulē ir jāsaskaras ar izmaiņu neatliekamības radīšanu daudz maz tiekam galā, bet mēģinot realizēt nākamo posmu, kas aicina spēcīgas komandas veidošanu nākas saskarties ar grūtībām. Nākamie posmi līdz ar to attālinās, piemēram, vīzijas veidošana. Ir jāsakaras ar ierobežojumiem, piemēram, nodokļu kāpums, bet nav pateikts vai tā tiks izglābta ekonomika.
…