Uzņēmuma dibināšanu regulē likumi. Tajos ir skaidri norādītas un aprakstītas uzņēmējdarbības formas un procedūras, kas jāveic, lai nodibinātu uzņēmumu.
Biznesa plāns, savukārt, ir lielā mērā radošs process. Katrs projekts savā ziņā ir unikāls. Kaut vai tāpēc vien, ka uzņēmējam ir jāatrod veids, kā atšķirties no konkurentiem.
Biznesa plānam nav ar likumu vai kā citādi noteikta forma. Kredītiestādēm gan ir savas noteiktas prasības attiecībā uz biznesa plānā iekļaujamo informāciju, tās it galvenokārt attiecas uz naudas plūsmas rādītājiem un bilanci. Taču pašu biznesa plānu var rakstīt pilnīgi brīvā formā. No vienas puses tas ir jauki, jo nav ierobežojumu. No otras puses – jaunam uzņēmumam ir nepieciešami „pieturas punkti”, lai varētu kvalitatīvi izplānot savu darbību. Tādēļ es vēlējos savā darbā apkopot literatūras avotos aprakstīto teoriju, kā arī uzņēmumu pieredzi un kredītiestāžu ieteikumus šai jomā.
„Biznesa plāns ataino mērķus un šo mērķu sasniegšanas līdzekļus noteiktās laika robežās.” 1 Mērķis šai gadījumā ir domāts noteikts gala produkts vai pakalpojums.
„Biznesa plāns ir īss, saprotams paredzamā biznesa apraksts.” 2
"Biznesa plāns būtībā ir uzņēmuma darbības plāns, kurā uzņēmums īsumā cenšas noformulēt, ko un kādiem līdzekļiem vēlas sasniegt." 3
„Pabeigts biznesa plāns ir līdzeklis, ar kura palīdzību Jūs paziņojat par savām idejām citiem ieinteresētiem cilvēkiem.” 4 Ieinteresētie cilvēki šai gadījumā ir kreditori, investori, sadarbības partneri, uzņēmuma darbinieki un taml.
„Biznesa plāns ir dokuments, kurš satur visu nepieciešamo informāciju, kas ir saistīta ar investīciju projekta īstenošanu.” 5…