Tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmuma darbības efektivitāte zināmā mērā ir atkarīga no tā, cik patiesi uzņēmuma vadība paredz tā attīstības tuvāko un tālāko perspektīvu, tas ir, izstrādā uzņēmuma attīstības plānu jeb biznesa plānu. Katram uzņēmējam, uzsākot savu darbību ir skaidri jāapzinās nepieciešamība pēc finansu, materiālajiem, darba intelektuālajiem resursiem perspektīvā un jāprot precīzi aprēķināt līdzekļu izmantošanas efektivitāti uzņēmumā.
Tirgus ekonomikā biznesa plāns ir darba instruments arī tiem uzņēmumiem, kas jau darbojas, un tas tiek izmantots visās uzņēmējdarbības jomās. Daudzi uzņēmēji pienācīgi nenovērtē tā nozīmi.
Galvenā biznesa plāna priekšrocība ir tā, ka pareizi izstrādāts biznesa plāns parāda uzņēmuma attīstības perspektīvu, palīdz rast atbildi uz uzņēmējam vissvarīgāko jautājumu: vai ir vērts ieguldīt līdzekļus šajā uzņēmējdarbībā, vai tā nesīs ienākumu, kas segs visus izdevumus, un vai būs peļņa.
Šajā darbā mēģināsim izskatīt vispārinātu biznesa plāna saturu, un iepazīsim katru biznesa plāna sastāvdaļu atsevišķi.
Biznesa plānošana zināmā mērā ir nākotnes prognozēšana. Definējot to var skaidrot šādi:
Biznesa plānošana ir darbības sistemātiska veidošana, kas virzīta uz noteiktu uzņēmējdarbības mērķu sasniegšanu, izmantojot paredzamo iespēju analīzi, novērtēšanu un atlasi.
Bez plāna nav ieteicams uzsākt kaut cik nozīmīgu komerciālu pasākumu. Plāni ir ļoti dažādi, ņemot vērā plānā ietvertā laika perioda ilgumu, uzņēmējdarbības jomu u.c. faktorus, bet viens no visaptverošākajiem plāniem ir komercdarbības (biznesa) plāns.
Biznesa plāniem ir veltītas veselas grāmatas un daudz brošūru. Taču nepārtraukti sastopamies ar banku darbinieku, valsts institūciju un pašvaldību speciālistu atzinumiem, ka potenciālie un jau esošie uzņēmēji neprot izstrādāt un sagatavot labus biznesa plānus. Uzņēmējdarbības eksperti, savukārt, ir atzinuši, ka nereti neveiksmīgas uzņēmējdarbības un bankrota cēlonis ir nepietiekama un neprasmīga uzņēmējdarbības plānošana.…