Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:133179
 
Vērtējums:
Publicēts: 02.05.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

12.gs. Eiropā sāka veidoties pirmās universitātes. Boloņā universitāte bija juridiskās izglītības, bet Parīzē- teoloģiskās izglītības centrs. Universitātes bija jauni veidojumi, kurus neregulēja valsts un baznīcas institūcijas, nepakļāva sociāli ekonomiskie motīvi, bet kuriem impulsu deva vienīgi zinātniskās intereses, vēlēšanās gūt zināšanas un izzināt. Svarīga nozīme universitātēs bija baznīcai un teoloģijai, mācītiem cilvēkiem neatkarīgi no izcelšanās, kārtas un piederības pie ordeņa kļuva sasniedzams bīskapa krēsls. 13.gs.pirmajā trešdaļā valsts un baznīcas autoritātes atzina universitātes un tās saņēma skolas privilēģijas-libertas scholarium, t.i., akadēmisko brīvību. Universitātes pulcēja daudz klausītāju, pašu viduslaiku avoti vēstī par milzīgām studentu masām: Parīzē 1287.gadā esot bijis 30 000, Boloņā- 10 000 studentu. (1; 40 lpp.) ĪstenībāParīzē bija ap 2500 (augstākais 6 000-7 000) studentu, Oksfordā 13.gs. beigās- no 1 500 līdz 3 000 studentu.
Līdz ar Bizantijas sabrukumu tās kultūras mantojums nebūt nepārstāja pastāvēt. Bizantijas misionāri radīja slāvu tautām kirilicas alfabētu, kas veicināja šo tautu kultūras attīstību. Bizantijas zinātnieki augstu vērtēja un rūpīgi glabāja Grieķijas kultūras sasniegumus – literārus darbus, filozofiskus sacerējumus, vēsturiskus aprakstus u.c. Viņi XIV-XV gadsimtā lielā skaitā apmeklēja Itāliju, daudzi, glābjoties no jukām un haosa brūkošajā Bizantijā, šeit apmetās arī uz pastāvīgu dzīvi. Šurp atceļojušie izglītotākie bizantieši, zinātnieki, mākslinieki un amatnieki nospēlēja nozīmīgu lomu Renesanses aizsākumā, kas vēlāk kļuva par pamatu arī visas pārējās Eiropas tālākai attīstībai. (4)
Kopumā izvērtējot Bizantijas un Rietumeiropas kultūras, t.s., izglītības sistēmas salīdzinājumu, var teikt, ka tīri fiziskā nozīmē Bizantijas impērija laikposmā 7.-11.gs. kalpoja kā aizsargvalnis, kas Rietumiem palīdzēja saglabāt neatkarību no islama pasaules. Bizantiešu izglītotākie prāti palīdzēja saglabāt grieķu klasiskās zināšanas, galvenokārt vēlāk, kad itāļu renesanses laikmetā bizantieši itāļiem palīdzēja iepazīt grieķu filozofu darbus.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties