Biomateriāli, galvenokārt, tiek pielietoti implantu izgatavošanā, līdz ar to tiem jābūt izturīgiem pret ķīmisku un bioloģisku faktoru iedarbību un tajā pašā laikā jānodrošina labas mehāniskās īpašības.
Polikaprolaktons (PCL) ir biodegradabls, biosavietojams un daļēji kristālisks polimērs ar labām mehāniskajām īpašībām, kuru, pateicoties tā porainajai struktūrai, izmanto galvaskausa, kaulu implantu un sirds vārstu izgatavošanā, kā arī to izmanto zāļu ievadīšanai cilvēka organismā.[1-4] PCL pielieto zāļu ievadīšanas sistēmās, jo tam ir pietiekami ilgs biosadalīšanās periods, tas ir netoksisks, ūdenī nešķīstošs un tam piemīt augsta ķīmiskā izturība pret daudzu medikamentu iedarbību. PCL galvenokārt tiek lietots kontrolētas peptīdu un proteīnu ievadīšanas sistēmas izveidošanai. [1] Svarīgas PCL īpašības ir arī tā neuzkrāšanās organismā un ilgā sadalīšanās, salīdzinājumā ar citiem polimēriem. Pateicoties šīm īpašībām PCL iespējams pielietot arī kā kontracepcijas implantu. [2]
Šajā darbā tiks apskatīta PCL iegūšana, tā fizikoķīmiskās īpašības un biodegrabilitāte, kā arī sīkāk apskatītas tā pielietošanas iespējas konkrētās jomās, radot priekšstatu par šī polimēra priekšrocībām un trūkumiem.…