Ievads.
Pēdējā laikā sabiedrība arvien vairāk sāk interesēties par biodegvielu kā vienu no veidiem kā būtu iespējams samazināt cilvēku radīto kaitējumu videi, kas arī būtu veiksmīga alternatīva mums labi pazīstamajiem naftas produktiem.
Latvijā ir ievērojamas neizmantoto lauksaimniecības zemju platības, lai varētu audzēt dažādus kultūraugus, kas ir tirgū pieprasīti. Viena no tādām iespējām ir rapša un graudaugu audzēšanas pakāpeniska paplašināšana, kuras produkciju var izmantot arī biodegvielas ražošanai. Pie zināmiem apstākļiem biodegviela kļūst arvien konkurētspējīgāka un bez tam tā ir apkārtējai videi draudzīgāka. Tas var ienest zināmas pozitīvas izmaiņas veidojot nākotnes saimniecisko stratēģiju, kā arī paaugstinot nodarbinātību un ienākumus lauksaimniecībā, kā arī citos tautsaimniecības sektoros. Biodegvielas nozīme, paaugstinoties fosilās degvielas cenām, pakāpeniski pieaug.
Rakstot šo darbu, mans mērķis bija izpētīt biodegvielas veidus un izmantošanas un ražošanas iespējas Latvijā. Lai sasniegtu mērķi, izvirzīju sekojošus uzdevumus:
1. Izpētīt biodegvielu veidus, to ražošanas izejvielas;
2. Noskaidrot biodegvielas ražotājus un ražošanas perspektīvas Latvijā;
3. Veikt aptauju, lai uzzinātu, ko Latvijas iedzīvotāji zina par biodegvielu.
1. Biodegvielas nozīme.
Ar biodegvielu saprotam galvenokārt trīs veidus: biodīzeļdegvielu (iegūstot no augu eļļām, vispirms no rapša eļļas, un dzīvnieku taukiem); bioetanolu, ko pievieno benzīnam (kā atūdeņots etilspirts, iegūstot no lauksaimniecības izejvielām vai blakusproduktiem, vispirms no graudiem) un biogāzi (iegūta kā gāzdegviela no biomasas un bioloģiski noārdāmām atkritumu frakcijām). [1.]
Biodegvielas ir pašreiz iegūstamais lielākais aizstājējs degvielām, ko ražo no naftas. Tās ir viens no atjaunojamajiem energoresursu veidiem, kuriem Eiropas Savienība pēdējos gados pievērš īpašu uzmanību divu galveno iemeslu dēļ:
o Mazināt atkarību no naftas, kuras piegādes drošībai ir lielākais apdraudējums, ko rada un nākotnē vēl būtiskāk var radīt daudzi un dažādi faktori;
o Ražošana un izmantošana ļauj samazināt siltumnīcas efekta gāzu emisiju. [3.]
…