Bezmaksas programmatūra ir datora programmatūra, kas tiek izplatīta saskaņā ar tādiem noteikumiem, kas tās lietotājiem atļauj izmantot programmatūru jebkuram mērķim- pētīt, modificēt vai izplatīt to un tās pielāgotās versijas. Bezmaksas programmatūras lietotāji var brīvi rīkoties ar programmatūras kopijām pēc saviem ieskatiem, ieskaitot labuma gūšanu no tām. Free Software Foundation (FSF) publicēja pirmo oficiālo brīvās programmatūras definīciju 1986. gadā. , - programmatūru var uzskatīt par bezmaksas programmatūra, ja personām, kurām tā tiek nodota lietošanā, ir nodrošinātas šādas četras šādas brīvības:
• 1. brīvība - brīvība vadīt programmu jebkuram mērķim;
• 2. brīvība -brīvība izpētīt, kā programma darbojas, un mainīt to, lai tā darītu to, ko persona vēlas;
• 3. brīvība - brīvība izplatīt un kopēt;
• 4. brīvība - brīvība uzlabot programmu un publiskot savus uzlabojumus (modificētās versijas) tā, lai ieguvēji būtu visa kopiena.
Jēdziens “bezmaksas” tiek attiecināts uz brīvību, bet ne programmatūras cenu - pirmkārt, brīvība kopēt programmu un izplatīt to citām personām, otrkārt, brīvība mainīt, rediģēt programmu. Mūsdienās pastāv samērā daudz bezmaksas programmatūru, piemēram, Firefox tīmekļa pārlūks, GIMP attēlu redaktors, VLC multivides atskaņotājs u.c.