Bezdarbs ir stāvoklis ekonomikā, kad kvalificēts un darbspējīgs iedzīvotājs var un vēlas strādāt saskaņā ar piedāvāto darba algas likmi, bet viņam nav darba.
Bezdarbs normālā tirgus apstākļos pastāv katrā valstī, jo vienmēr pastāv cilvēki, kas meklē savu pirmo darba vietu (dažādu mācību iestāžu absolventi), vai tie, kas pamet savu darba vietu meklējot kaut ko izdevīgāku. Dažādās valstīs šīs pieļaujamais, normālais bezdarba līmenis ir atšķirīgs. Bezdarba līmeni ir svarīgi novērot jebkurā valstī, jo tā paaugstināšana izraisa arī citas problēmas: IKP un investīciju apjoma samazināšanos, nabadzības līmeņa paaugstināšanos, u.c.
Bezdarbam ir arī ļoti nopietnas psiholoģiskas sekas. Jo darba zaudēšana vairākumam cilvēku nozīme dzīves līmeņa jūtamo krišanos, mainās cilvēka dzīvesveids, līdz ar darba zaudēšanu cilvēks zaudē arī daļu no iepriekšējiem sociāliem sakariem, viņš var viegli iekrist depresijā, kas negatīvi ietekme viņa veselību, viņa attiecības ar cilvēkiem. Tāpēc ir ļoti svarīgi nepārtraukti sekot bezdarba līmeņa izmaiņām valstī un veikt pasākumus bezdarba samazināšanai. Šīs ir viens no galvenajiem valdības uzdevumiem.
Tagad bezdarba problēma mūsu valstī kļūst arvien nozīmīgākā, tā parādījās Latvijā 90.gadu sākumā, kad līdz ar PSRS sabrukumu valstī notika pārēja no centralizētas plānveida ekonomikas uz tirgus ekonomiku. Tad mūsu valstij vajadzēja pārstrukturēt ražošanu, atteicoties no PSRS militāri rūpnieciskajam kompleksam vajadzīgo preču ražošanas, kā arī jāveic privatizācijas process. …