Iegūstot neatkarību, Latvija pārgāja uz tirgus ekonomiku, kas neizbēgami noveda pie izmaiņām darbaspēka resursu izmantošanā. Izmaiņas valsts saimnieciskajā dzīvē ietekmēja vairāki faktori, tie ietekmēja arī darba tirgu. Vertikālo un horizontālo ekonomisko sakaru pārrāvums, kas bija izveidojies Padomju Savienībā, iedzīvotāju migrācija un rūpnīcu slēgšana ir vieni no galvenajiem faktoriem, kas ietekmēja republikas saimniecisko dzīvi, tirgu un liela bezdarbnieku skaita rašanos.
Krievijas krīzes ietekmē visaugstākais reģistrētais bezdarba līmenis bija 1999.gada aprīlī -10.2% .
Bezdarbs ir makroekonomiska problēma, kas ļoti stipri un tieši ietekmē katru cilvēku. Mūsdienu ekonomiskajā haosā pazaudēt darbu nozīmē arī pazemināt savu dzīves līmeni, kas cilvēkam rada dziļu psiholoģisku traumu. Tāpēc bezdarba problēmai valstī tiek pievērsta liela uzmanība, tā ir daudzu diskusiju un pētījumu objekts .
Tā kā jautājums par darba tirgu ir plašs, šajā pētījumā nav iespējams detalizēti iedziļināties visās Latvijā ar bezdarbu saistītajās problēmās, tāpēc šeit sniegts, galvenokārt, vispārīgs ieskats par bezdarbu Latvijā, sīkāk analizējot bezdarbniekus, kas 2003/2004. mācību gadā pabeidza augstskolas, profesionālās un vispārējās izglītības iestādes.
Darbā iekļautas četras daļas, kas secīgi pakārtotas viena otrai.
Pirmajā daļā ir aprakstīta darba tirgus specifika un būtība.
Otrajā daļā tiek aprakstīts bezdarbs un tā būtība.
Trešajā daļā ir izpētīta bezdarba situācija Latvijā 2003.g. Skaitliskais materiāls un rādītāju salīdzinājums, galvenokārt, tiek attēlots tabulu un attēlu veidā.
Ceturtajā daļā tiek aprakstītas darba problēmu risināšanas iespējas.…