Darbs nodrošina iespēju ne tikai pelnīt iztiku, bet arī pilnībā piedalīties valsts sabiedriskajā, ekonomiskā, un politiskajā dzīve. Pāreja uz tirgus ekonomiku izraisījusi Latvijas Republikā daudz būtisku izmaiņu darba tirgū. Padomju laikam raksturīgās neierobežotās jaunu darba vietu radīšanas un darba spēka pieprasījuma vietā parādījies oficiāli atzīts bezdarbs.
Padomju Latvijā darbaspēka pieprasījums tautsaimniecībā kopumā pārsniedza piedāvājumu, ko varēja nodrošināt vietējie darbaspēka resursi. Rūpniecības uzņēmumu celtniecība Latvijas Republikā izsauc lielu imigrantu pieplūdumu no visas PSRS teritorijas. Šadas politikas rezultātā Latvijā izveidojās situācija, ka latvieši galvenokārt dzīvoja laukos un mazajās pilsētiņās, bet cittautieši, kas iebrauca Latvijā pēc Otrā Pasaules kara – lielajās pilsētās.
Ekonomikas pārstrukturizācija skārusi Latvijas iedzivotājus gan laukos, gan pilsētās. Pēc kolhozu un padomju saimniecību likvidācijas laucinieki apvienojās paru un statūtsabiedrībās, vairākums no kurām beidza pastāvēt divu gadu laikā, strauji paceļot bezdarbnieku skaitu laukos.…