Viena no svarīgākajām tirgus sastāvdaļām ir darba tirgus. Tas parāda valsts attīstības dinamiku, situāciju tautsaimniecībā, fiskālajā un monetārajā jomā, un starptautiskajās attiecībās.
Bezdarbs ir un paliek visakūtākā tirgus saimniecības ekonomiskā un sociālā problēma, kas ir aktuāla jebkurā valstī. Šeit jāmin arī ienākumu nevienlīdzība un darbaspēka pieprasījuma samazināšanās.
Ekonomikas izaugsme neveicina bezdarba samazināšanos, jo bezdarba problēmai ir strukturāls raksturs, ko izraisa globalizācijas un liberalizācijas procesi pasaulē, tehnoloģiskais progress, konkurences saasināšanās valstu starpā.
Bezdarbs tiek uzskatīts par sociālu, ekonomisku un politisku problēmu. Nodarbinātība un bezdarbs ir saistīti ar iedzīvotāju ienākumiem, tātad ar dzīves līmeni un valsts nacionālo kopproduktu. Pastāvot augstam bezdarba līmenim, iedzīvotāju dzīves līmenis krītas, kā rezultātā valstī var rasties ekonomiskā un politiskā krīze. Tāpēc viena no svarīgākajām valsts problēmām ir darba tirgus regulēšana. Protams, situāciju darba tirgū ietekmē vairāki makroekonomiskie faktori - nodokļu politika, inflācija, kredītu un investīciju politika u.c.
Darbaspēka pieprasījumu nosaka darba vietu skaits, preču un pakalpojumu pieprasījums, ražošanas tehnoloģijas līmenis un darba algas lielums. Savukārt darbaspēka piedāvājums ir atkarīgs no valsts iedzīvotāju skaita, dabiskā pieauguma, iedzīvotāju vecuma struktūras, cilvēciskā kapitāla kvalitātes un darba algas lieluma.…