Bezdarbs- parādība ekonomikā, kad daļa iedzīvotāju darbspējīgā vecumā nevar dabūt darbu savā profesijā par atbilstošu samaksu.
Bezdarbnieks-darba spējīgs nestrādājošs iedzīvotājs, kuram nav darba, kurš to meklē un ir reģistrējies Nodarbinātības Valsts aģentūrā (NVA).
Bezdarba līmeni izsaka procentuāli kā attiecību starp bezdarbnieku skaitu un ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu valstī.
Bezdarba rašanās iemesli ir atšķirīgi, tāpēc tiek analizētas vairākas bezdarba formas:
frikcionālais bezdarbs- veidojas īslaicīgi, ja darbinieki pirmo reizi ienāk darba tirgū, maina profesiju vai darba vietu, maina dzīvesvietu. Frikcionālo bezdarbu var mazināt, informējot darba devējus un darba ņēmējus par darba vieta iespējām, vakantajām darba vietām;
strukturālais bezdarbs- to izraisa izmaiņas ekonomikas struktūrā, pieprasījums pēc darbaspēka atšķiras dažādos reģionos un nozarēs. Ekonomikas strukturālās izmaiņas rada gan pieprasījumu pēc precēm, gan tehnoloģiju attīstība. Dažu profesiju darbinieki vairs nav vajadzīgi, piemēram, mašīnrakstītājas, liftnieki, šiem cilvēkiem jāapgūst jaunas profesijas.…