Ievads
Bērniem un pusaudžiem gads iedalās divās daļās: laiks, kad ir jāiet uz skolu un vasaras brīvlaikā, kad var darīt to, kas liekās piemērotākais. Daudzi jaunieši šo laiku izmanto, lai nopelnītu papildus ienākumus un arī lai apgūtu kaut ko jaunu, un gūtu jaunu pieredzi.
Bet tā kā šie jaunieši nav sasnieguši 18 gadu vecumu, tad ir noteikti dažādi ierobežojumi šādu bērnu nodarbināšanā. Latvijā Bērnu tiesību aizsardzības likums garantē bērnam tiesības būt pasargātam no ekonomiskas ekspluatācijas, no nodarbināšanas bīstamos, viņa veselībai, fiziskajai, psihiskajai vai tikumiskajai attīstībai kaitīgos apstākļos, nakts darbā vai tādā darba laikā, kas kavē viņa izglītošanos. Darba devējiem ir stingri jāpieturas pie šādiem nosacījumiem.
Šo stingro nosacījumu dēļ reti kurš darba devējs vēlas sev par darbinieku pieņemt bērnu, tāpēc sadarbojoties darba devējiem visā Latvijā ar Valsts Nodarbinātības aģentūru jau sesto gadu tiks piedāvāta iespēja jauniešiem vecumā no 15 līdz 18 gadiem strādāt vasarā. Šai sadarbībai.
1. Likumi un normatīvie akti, kas regulē bērnu un pusaudžu nodarbinātību
Latvijā jauniešu nodarbinātības jautājumus reglamentē Darba likums, Ministru kabineta 2002.gada 28.maija noteikumi Nr.206 „Noteikumi par darbiem, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumi, kad nodarbināšana šajos darbos atļauta saistībā ar pusaudža profesionālo apmācību”, Ministru kabineta 2002.gada 8.janvāra noteikumi Nr.10 „Noteikumi par darbiem, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā līdz 13 gadiem” un Ministru kabineta 2002.gada 28.maija noteikumi Nr.205 „Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas bērnu – izpildītāju – nodarbināšanai kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, kā arī atļaujā ietveramie ierobežojumi”.1
…