Mūsdienu bērnu un pusaudžu uzvedībā mēs kā spogulī redzam šodienas strauji mainīgā laikmeta pretrunas - sociālo netaisnību, pieaugušo noslāņošanos ļoti bagātajās un ļoti trūcīgajās sabiedrības grupās.
Mūsu valstī notiek ne tikai straujas ekonomiskas un finansiālas pārmaiņas, bet diemžēl liela sabiedrības daļa ir novērsusies no vispārcilvēcisko un mūžīgo vērtību orientācijas. Goda vietā tiek celtas tikai un vienīgi materiālās vērtības – nauda un grezna dzīve.
Vērtējot bērnu un pusaudžu uzvedības traucējumus ir vienmēr jārēķinās ar raksturīgajām emocionālajām un uzvedības īpatnībām .
Bet bieži vien uzvedības traucējumus nosaka bērna vai pusaudža veselības stāvoklis.
Garīgās slimības ietekmē cilvēka funkcionēšanas un domāšanas procesus, neļaujot pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā.Garīgās slimības var sākties gan pusaudžu, gan bērnu vecumā.
Ja pusaudža vai bērna emocionālie un uzvedības traucējumi būtiski atšķiras no pubertātes vecumam un bērna vecumam raksturīgajiem normas variantiem, tad ir pamats domāt, ka šeit novērojami slimīgi traucējumi, kas raksturīgi kādai no psihoneiroloģiskām saslimšanām.…