Ievads
Tēmas „Bērnu tiesības un pienākumi” aktualitāte būs vienmēr un paliks aizvien aktuālāka, jo bija, ir un būs bērni, bet vai viņi pievērš lielu uzmanību savām tiesībām un to vienotību ar saviem pienākumiem? Diez vai ,jo īpaši jaunākie bērni tam pievērš pat mazāku uzmanību nekā lielāka vecuma bērni. Ar šo darbu es mēģināšu risināt to, lai bērni vairāk pievērstu uzmanību savām tiesībām un pienākumiem ,un to ,lai viņi tam pievērstu vairāk uzmanības, jo īpaši mūsdienās ir svarīgi saprast to, kas ir tiesības un pienākumi.
Bērnu tiesību konvencija bērnu definē kā indivīdu, kas vēl nav pieaugušais, tomēr starptautiskajos dokumentos ,kā bērnu tiesību konvencijā, bērnu tiesību deklarācijā un preambulā joprojām trūkst vienotas terminoloģijas. Dokumentos parādās tādi termini kā zīdainis (baby), bērns (infant), pusaudzis (juvenile vai adolescent), jaunietis/te (youth), jauni cilvēki (young persons) un nepilngadīgais (minor). Angļu valodā termins „jauns” (adolescence) attiecas arī uz gados vecākiem bērniem, savukārt termins „jaunais” (yought) tika ieviests 1985. gadā, kuru ANO pasludināja par starptautisko
Hipotēze: Bērni Latvijā izprot savas tiesības un pilda savus pienākumus.
Darba mērķis:
Noskaidrot ,kā bērni izprot savas tiesības un to vienotību ar pienākuma izpildi.
Darba uzdevumi:
1. Literatūras apskats.
2. Noskaidrot kā tiek ievērotas bērna tiesības un pienākumus.
3. Noskaidrot ko bērni zina par savām tiesībām un pienākumiem.
4. Noskaidrot bērnu tiesību vēsturi.
5. Vardarbība pret bērnu.
Darba plāns:
1. Bērnu tiesību aizsardzības dokumenti pasaulē, kā to nodrošina.
2. Bērnu tiesību aizsardzība Latvijā, to īsa analīze, kā to nodrošina.
3. Bērnu tiesību uzskaitījumi un to raksturojums.
4. Bērnu pienākumu uzskaitījumi un to raksturojums.
5. Ko bērni zina par savām tiesībām un pienākumiem?
6. Bērnu vardarbība ģimenē un sabiedrībā.
Zinātniski pētnieciskais darbs tiek veikts jau otro gadu, tāpēc kāds no informācijas avotiem ir pārtraucis savu darbību.
…