SECINĀJUMI
Bērna kopšanas atvaļinājumu ir tiesīga izmantot ne tikai bērna māte un bērna tēvs, bet arī persona, kas faktiski kopj bērnu. Šo atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Darba likumā noteiktais bērna kopšanas atvaļinājuma ilgums nemainās, ja vienā dzimšanā piedzimst divi vai vairāk bērni. Šādā situācijā kādam no vecākiem var piešķirt papildus atvaļinājuma dienas, par ko vienojas koplīgumā.
Bērna kopšanas atvaļinājuma laiks, tiek ieskaitīts kopējā personas darba stāžā.
Bērna tēvam vai ģimenei, kura adoptējusi bērnu vienam no vecākiem pienākas 10 kalendārās dienas bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanai. Šo atvaļinājumu var izmantot pa daļām vai visu kopā. Bērna tēvam bērna kopšanas atvaļinājumu iespējams izmantot līdz bērns sasniedz 2 mēnešu vecumu.
Vairumā gadījumu bērnu kopšanas atvaļinājumu pēc dzemdību atvaļinājuma izmanto tikai bērna māte, jo tēvs baidās, ka izmantojot sev pienākošos atvaļinājumu zaudēs darba vietu vai atalgojumu. Taču darba devējam nav tiesību bērnu kopšanas atvaļinājuma laikā atbrīvot no darba, samazināt amatā vai samazināt samaksu ne bērna mātei, ne tēvam, ne personai, kura faktiski kopj bērnu.
Autorei izstrādājot darbu bija iespēja izanalizēt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras sniegto informāciju par bērnu kopšanas pabalstu. Vairums gadījumos vecāki nezina, kur vērsties un kādus pabalstus viņi ir tiesīgi saņemt par bērna piedzimšanu, kopšanu.
…