1. BĀZELES BANKU UZRAUDZĪBAS KOMITEJAS LOMA UN MISIJA
Bāzeles komiteja nodibināta 1974. gadā pēc 10 vadošo attīstīto valstu (G-10) centrālo banku prezidentu iniciatīvas, lai apmainītos ar pieredzi uzraudzības veikšanā un informāciju par attiecīgo valstu banku sektora attīstību un lai apspriestu problēmas un veicinātu banku sektora stabilitāti un drošumu. Bāzeles komiteja izstrādā rekomendācijas banku uzraudzībai, taču tās nav juridiski saistošas, bet atspoguļo dalībvalstu vēlmi un nepieciešamību veidot kopīgi saskaņotu programmu, kuru tās apņemas īstenot uzraudzības procesā. Bāzeles komiteja sadarbojas ar banku uzraudzības institūcijām visā pasaulē. [1]
Bāzeles banku uzraudzības komiteja nodrošina forumu regulārai sadarbībai banku uzraudzības jautājumos. Tās mērķis ir vairot sapratni par galvenajiem kontroles jautājumiem un uzlabot vispasaules banku uzraudzības kvalitāti. [7] Tas tiek panākts, nodrošinot informāciju par valsts uzraudzības jautājumiem, pieejamību un tehniku, lai veicinātu kopējo izpratni. Reizēm komiteja šo kopējo sapratni izmanto, lai izstrādātu vadlīnijas un uzraudzības standartus jomās, kur tās ir uzskatāmas par vēlamām. Šai sakarā komiteja ir labi atpazīstama ar tās starptautisko standartu par kapitāla pietiekamību; Efektīvas banku uzraudzības pamatprincipiem; un konkordātu par starpvalstu banku uzraudzību.
Bāzeles komitejas izdotie lēmumi nav juridiski saistoši, bet to mērķis ir nodrošināt vienotus uzraudzības mehānismus, lai rosinātu virzību uz vienotu pieeju un uzlabotu starptautisko banku vienotos darbības nosacījumus.
2. BĀZELE I
Bāzeles vienošanās jeb tā sauktais Bāzele I tika publicēta 1988.gadā un 1999.gadā sākās darbs, lai uzlabotu šo vienošanos atbilstoši riska pārvaldības stratēģiju straujajai attīstībai 90.gados. Šī darba rezultātā tapa Starptautiskās kapitāla kustības un kapitāla standartu konverģence, kas tika publicēta 2004.gadā, kuru dēvē arī par Bāzeles Vienotajiem standartiem.
Bāzele I primāri akcentu liek uz kredīta riskiem. Banku vērtība tika klasificēta un grupēta piecās kategorijās, saskaņa ar kredīta risku.
Vairums valstu, šobrīd aptuveni vairāk par 100, arī ir piemērojušas principus, kas ir noteikti Bāzelē I. [7]
Bāzele I šobrīd tiek uzskatāma par novecojušu un par visaptverošāko vadlīniju kopumu ir uzskatāms par Bāzele II.
…