Kā akumulatori, tā baterijas pārveido ķīmiskās reakcijas enerģiju elektriskajā enerģijā. Stingri ņemot, tikai akumulatori ir uzlādējamas ierīces, bet baterijas paredzētas vienreizējai lietošanai. Taču akumulatoru pamatcelles saslēdz baterijās un arī baterijas (faktiski akumulatori) dažreiz tiek angliski apzīmētas kā uzlādējamas ierīces (rechargeable battery). Tādēļ lietosim šos terminus gandrīz kā sinonīmus, tomēr uzsverot, kad baterija paredzēta vienreizējai lietošanai.
Ja esat nolēmis iegadāties jaunu telefonu vai kabatas datoru, jūs noteikti aplūkosiet vienu no galvenajiem tā parametriem – akumulatora darbības ilgumu.
Šīs faktors ir atkarīgs ne tikai no tā cik telefons vai kabatas dators ir ”ēdelīgs”, bet arī no tā, cik baterija ir jaudīga, un kāds ir baterijas tips. Mūsdienas visos mobilajos telefonos, kabatas datoros un citās portatīvās iekārtās izmanto četrus dažādus barošanas elementus – niķeļa kadnija (NI-CD); niķeļa metālhidroksīda (Ni-MH); litija jonu (Li-Ion) un litija polimēra (Li-Pol).
Pirmo trūkums ir t. s. atmiņas efekts, kura cēlonis – īpaši virsmas lādiņi. Tos lādēšanas ierīce izprot kā papildinājumu līdz pilnai uzlādei – tādēļ pārtrauc lādēšanu. To dažkārt izdodas likvidēt ar lielas strāvas izlādi, tūdaļ gan uzlādējot ierīci no jauna. Abi pēdējie akumulatoru veidi ir dārgāki, satur indīgas substances un tālab pēc galīgas iztukšošanās būtu organizējama to atpakaļnodošana. Darbiņš zaļajiem!…