"Gaidu, ka Rajona padomei būs lielāka ieinteresētība bērnu tiesību aizsardzības jautājumos. Tad kopīgi varētu risināt konkrētas problēmas. Vispirms vajadzētu domāt, kur izvietot pirmsskolas vecuma bērnus, kuriem nepieciešama palīdzība," sacīja rajona bērnu tiesību aizsardzības inspektore ANITA SERMOLIŅA, mudināta paust savus ieteikumus Rajona padomei, šāgada darbu plānojot. "Kurzemes Vārds" Anitu Sermoliņu aicināja raksturot galvenās problēmas bērnu tiesību aizsardzības jautājumos novadā.
Galvenie palīgi pagasttiesas
Viena pati, protams, neko izdarīt nevarētu. Man vajadzētu visu laiku braukt pa rajonu, iepazīstot un risinot konkrētās problēmas. Tā kā sava transporta nav, bet Skolu valdes mašīna ir ļoti noslogota, tad nereti nevaru būt noteiktā vietā un īstajā laikā. Tādēļ ļoti cieši sadarbojos ar pagasttiesām un bāriņtiesām, kuras labi pārzina situāciju. Faktiski pagasttiesas un bāriņtiesas ir manā redzeslokā. To vadītājiem organizēju bezmaksas seminārus, mācības, iespēju robežās sniedzu konsultācijas un uz vietas risinu sarežģītākos gadījumus.
Daudzās pašvaldībās bāriņtiesu un pagasttiesu darbs uzsākts ļoti labi. Bieži vien to vadītājas lieliski prot tikt galā bez padomiem, taču drošības dēļ arī no malas vēlas gūt apstiprinājumu, ka dara pareizi. Tādēļ manas konsultācijas vēl ir nepieciešamas (to apstiprināja arī vadītājas. A.L.). Vairākās bāriņtiesās un pagasttiesās darbs vēl būtiski pilnveidojams. Dažviet jūtama attieksme maksā par pusslodzi, tā arī strādāšu. Darbs neaprobežojas tikai ar sēdi reizi mēnesī. Tomēr konkrētus uzvārdus nosaukt pagaidām nevēlos, jo pagasttiesas un bāriņtiesas strādā īsu laiku. Jāsaprot, ka strādāt jāiemācās, ka vajadzīgs laiks, lai atrastu īstos cilvēkus. Pagasttiesām jāpanāk, lai cilvēki tās zinātu un saprastu, ka tajās var meklēt palīdzību. Turklāt nevajadzētu baidīties par savu pieredzi stāstīt citiem.
Bāriņtiesa ir tiesu sistēmai piederīga aizbildnības un aizgādnības iestāde, kura veic arī citas tai ar likumu uzliktas funkcijas. Bāriņtiesas darbību regulē likums "Par bāriņtiesām un pagasttiesām".
Bāriņtiesa ir pilsētas vai novada pašvaldības izveidota aizbildnības un aizgādnības iestāde.
Pilsētās, kurās nav zvērināta notāra, bāriņtiesa pilda arī pagasttiesas funkcijas, sniedzot Civillikumā paredzētajos gadījumos palīdzību mantojuma lietu kārtošanā, veicot mantojuma apsardzību, kā arī izdara apliecinājumus un pilda citas šajā likumā noteiktās funkcijas. Novados, kuru administratīvā centra pilsētā ir zvērināts notārs, bāriņtiesa lauku teritorijā pilda arī pagasttiesas funkcijas.…