Tā kā valsts nākotne ir atkarīga no jaunajām paaudzēm, tad izvēlējos izpētīt bāriņtiesu, lai noskaidrotu, cik pasargāti ir bērni un rīcībnespējīgas personas mūsu valstī. No bērniem ir atkarīga mūsu nākotne, ja viņi netiks pasargāti no ļaunas rīcības, kas vērsta pret tiem, tad, ļoti iespējams, ka tie savā dzīvē visur saskatīs tikai pāri darītājus un centīsies norobežoties no sabiedrības problēmām, lai pasargātu sevi. Bet, kas gan tad risinās sabiedrības problēmas? Kuru šodien ir ļoti daudz.
Darbā ir apskatīta bāriņtiesa ar nelielu ieskatu vēsturē - kur tā radusies un, kad radusies, ar kādām lietām tā nodarbojusies pagātnē un, ar ko nodarbojas mūsdienās, un kādas ir galvenās atšķirības starp kādreizējo bāriņtiesu un mūsdienu.
Šī pētījuma mērķis ir noskaidrot, kādas funkcijas ir bāriņtiesas kompetencē, cik veiksmīgi viņa tās realizē dzīvē, ar kādam problēmām saskaras, realizējot sev uzticētos pienākums, un, vai šīs problēmas ir risināmas, vai arī ar tām ir jāsadzīvo. Lai sasniegu darba mērķi ir jāizpēta bāriņtiesas rašanās pirmsākumi - kā radies termins „bāriņtiesa”, kādas funkcijas tā pildījusi savas eksistences pirmsākumos un, kādas funkcijas tā pilda pašlaik. Pētot bāriņtiesas darbību, tika pētīts, ar kāda rakstura lietam tā nodarbojas ikdienā un kādus papildus pienākumus veic bāriņtiesa, vai mūsdienas sabiedrība varētu iztikt bez tādas institūcijas kā bāriņtiesa. Laika periods, kurā šajā darbā, tika izpētīta bāriņtiesa, ir no tās pirmsākumiem līdz pat šim brīdim. Izstrādājot darbu, pamatā tika izmantoti likumi: Civillikums, 1937.gada Civillikums, kurš mūsdienas vairs nav spēkā, Bāriņtiesu likums, Bērnu tiesību aizsardzības likums. Protams, darba izstrādes procesā informācija tik meklēta internetā, un vislielāko ieguldījumu informācijas ieguvē darba izveidei deva vietējā Bērzaunes pagasta bāriņtiesa un tas arhīvā esošās lietas.…