Viduslaiku pasaules pamatus dibināja ģermāņu barbaru valstis. Ģermāņu ciltis, kuras ienāca Romas teritorijā, dzīvoja pēc paražu normām, kas joprojām bija saglabājušas cilts sabiedrībai raksturīgu tiesisko kārtību. Lai arī gan ģermāņu sadzīve, gan tiesību normas drīz vien romanizējās, tomēr tās joprojām saglabāja arī seno paražu elementus.
Pirmatnējo cilvēku apvienība, cilts, norobežojās no apkārtējās pasaules, izveidojot ciešu sociālo struktūru ar stingri noteiktām attiecībām indivīdu vidū. Tikai šādā veidā viņi varēja izdzīvot.
Sākotnēji cilvēki tiesības uzskatīja par svētām jeb sakrālām, to realizāciju saskaņā ar mitoloģiju vai reliģiju atbalsta un pieprasa dievi vai Dievs. Grieķu-romiešu juridiskajā zinātnē antīkās racionālās domas ietekmē nostiprinājās attieksme pret tiesībām kā sociālu institūtu, kurš ir atkarīgs no sabiedrības vērtībām un taisnīguma izjūtas un kura realizāciju nodrošina pati sabiedrība ar valsts varas starpniecību. Pirmatnējais cilvēks savu dzīvi nevarēja tiesiski realizēt ārpus savas sociālās struktūras - ģints, cilts.