Bankas ir īpaši ekonomiskie institūti, kas akumulē uz laiku brīvos līdzekļus, izsniedz kredītus, kārto maksājumus un norēķinu operācijas. Populārākās, arī vēsturiski vienas no pirmajām operācijām, ir noguldījumu pieņemšana un kredītu izsniegšana.
Pēc bankas krīzes 1995. gadā Latvijas Banka ir paaugstinājusi prasības pret kredītiestādēm. Banku darbības stabilai funkcionēšanai ir nepieciešama ne tikai Centrālās Bankas noteikumu ievērošana, bet arī banku darbības iekšējās kontroles sistēmas pareiza izveide un šīs sistēmas nepieciešamības apzināšana.
Kursa darba mērķis ir analizēt banku noguldījumus, kredītu veidus un banku riska veidus, un izstrādāt priekšlikumus to kvalitātes uzlabošanā.
Darbā risināmie uzdevumi ir sekojoši:
1)Raksturot noguldījumu operācijas,
2)Analizēt kredītu veidus,
3)Raksturot bankas riska veidus.
Darbā autors analizēs a /s “Parekss Banka” noguldījumu un kredīta operācijas, taču par iekšējās kontroles sistēmu autoram informācija tika liegta.
Kursa darba metodoloģiskā bāze ir ekonomiskā literatūra, publikācijas presē, kā arī a /s “Parekss Banka” publicētie un nepublicētie materiāli.
Kursa darba izstrādāšanā izmantots aprēķinu analītiskais pētīšanas paņēmiens.
Atsauces ir dotas kvadrātiekavu veidā, kur cipars norāda literatūras kārtas numuru literatūras un avotu sarakstā.
Darbā lietoti sekojoši saīsinājumi:
LB – Latvijas Banka,
PB – a /s “Parekss Banka”.
Noguldījumi ir banku pasīva operācija, ar kuras palīdzību banka iegūst uz laiku brīvos līdzekļus. Noguldījumus pieņem gan no privātpersonām, gan no valsts – un privātuzņēmumiem; gan no sabiedriskām un reliģiskām organizācijām, kā arī no Latvijas valdības un pašvaldībām.
Bankas depozītus var uzskatīt par prasību pēc skaidras naudas, jo tos var pārvērst skaidrā naudā vai nu pēc pieprasījuma, vai arī pēc noteiktā termiņa. Noguldījumu veidi ir sekojoši:
Norēķinu konts – klientiem ir iespēja izņemt naudu pēc pieprasījuma vai dot bankai rīkojumu izmaksāt naudu pēc pieprasījuma. Banka piedāvā procentus par konta atlikumu fizisko un juridisko personu kontos;
Lielizmēra depozīti – latu vai ārvalstu valūtas atlikumi pastāvīgi atrodas kustībā starp dažādām iestādēm. Bankas lielizmēra noguldījumu izmaksas ir ļoti atkarīgas no valdības procentu un valūtas apmaiņas likmju politikas, no piedāvājuma un pieprasījuma un no bankas kredīta reitinga. Šādus noguldījumus var piesaistīt uz ilgu laiku, sākot no 24 stundām un beidzot ar gadu; Latvijā šie depozīti nav izplatīti;
Klientu noguldītie līdzekļi – būtisks bankas naudas līdzekļu avots. Pēdējos gados konkurences ietekme ir ievērojami paplašinājusi klientiem piedāvāto noguldījumu pakalpojumu veidu spektru un veicinājusi noteikumu daudzveidību. [ 2 ]
Noguldījumus uzskata atbilstoši to veidam un valūtai, kurā tie noguldīti. Procentus par noguldījumu un depozītu summu aprēķina sākot ar dienu, kad noguldījumu un depozītu summa tiek ieskaitīta kontā, līdz to atmaksas dienai. Procentu lielums ir atkarīgs no noguldījuma un depozītu veida.…