Finanšu tirgus loma valsts ekonomikas attīstībā pieaug. Par to liecina banku sektora izaugsme, jaunu finanšu pakalpojumu ienākšanu Latvijas tirgū.
Rīgas Fondu Biržas sarakstam papildinoties ar jauniem valsts uzņēmumiem un tādām kompānijām, kas savu darbību sāk kā privāta kapitāla uzņēmumi, aktuāls kļūst jautājums par finanšu līdzekļu piesaistīšanu vērtspapīru tirgū, izmantojot finanšu instrumentus.
Kapitāla rašanās un apgrozība, izteikta vērtspapīros, ir cieši saistīta ar reālo aktīvu tirgu, t.i., tirgu, kurā notiek materiālo resursu pirkšana – pārdošana, funkcionēšanu. Ar vērtspapīru (fondu aktīvu) parādīšanos notiek it kā kapitāla dubultošanās. No vienas puses, eksistē reālais kapitāls, ko pārstāv ražošanas fondi, no otras – tā atspoguļojums vērtspapīros.
Šī kapitāla daudzveidības parādīšanās ir saistīta ar vajadzību pēc aizvien lielāka apjoma kredītu resursu piesaistīšanās attīstību kā komercdarbības un ražotājdarbības attīstības un paplašināšanās sekas. Tādā veidā fondu tirgus vēsturiski sāk attīstīties uz aizdevumu kapitāla bāzes, tādejādi vērtspapīru pirkšana nozīmē neko citu kā naudas kapitāla aizdošana.
Pamatuzdevums, kas jāpilda vērtspapīru tirgum, ir nodrošināt labvēlīgus apstākļus investīciju piesaistīšanai uzņēmumā, kā arī šo uzņēmumu piekļūšanai pie salīdzinājumā ar bankas kredītiem , lētāka kapitāla. Kaut arī bankas, jebkurā gadījumā, aktīvi piedalās šajā procesā, gan kā starpnieki, gan kā fondu aktīvu turētājas. Bankas jau pašas par sevi ir, un pastāv, likumā noteiktajā kārtībā(‘’Par kredītiestādēm’’) kā akciju sabiedrības vai valsts akciju sabiedrības.
Galvenie jautājumi, kuriem pievēršas kursa darba autors šajā darbā, ir sekojoši: tiks veikta vērtspapīru klasifikācija, kredītiestāžu, banku operāciju ar vērtspapīriem klasifikācija, tiks apskatīta Latvijas vērtspapīru tirgus dalībnieki, to funkcijas. …