Bandas darbības virzieni
Noziedzīgi nodarījumi, kā parasti tiek sīki un rūpīgi gatavoti, tiek pieņemti mēri nozieguma pēdu noslēpšanai. Vairākuma noziegumu gadījumos ir nepieciešami nozieguma izdarīšanas rīki, līdzekļi, transports. Dažos gadījumos noziegumi tiek izdarīti maskās.
Izejot no noziedzīgās darbības mērķa, bandītismu var nosacīti iedalīt grupās, kuras uzbrūk iedzīvotājiem un viņu mājokļiem, vai nu uzbrūk organizācijām un dažādu īpašuma formām, vai uzbrūk autotransporta vadītājiem.
Dažos gadījumos bandas dalībniekiem ir pieeja pie informācijas, kuru izmantojot var panākt uzstādīto mērķi. Piemēram, strādājot firmā var zināt kur un kad firmas dalībnieki pārvadā materiālas vērtības, attiecīgi var izplānot uzbrukuma laiku un veidu.
Nozieguma parastais veids, ko izdara bandas – laupīšana. Īpaši smagus noziegumus, kā slepkavības, bandas sastāvā notiek retāk.
Bandītisms atšķiras no laupīšanas, ko izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējās vienošanās, lietojot šaujamieročus vai sprāgstošas vielas, pēc šādiem objektīviem kritērijiem:
1) banda ir vairāk nekā divu personu stabila apvienība, kas izveidota noziegumu izdarīšanai, bet laupīšanu var izdarīt grupa divu personu sastāvā, kuras vienojušās par kādas personas aplaupīšanu;
2) bandītisma sastāvam nepieciešams un pietiekami, lai kaut vienam bandas loceklim būtu ierocis, bet Krimināllikuma 176.panta 4.daļas dispozīcija paredz ieroča lietošanu kā laupīšanas kvalificējošo apstākli;
3) “bandītisms ir pabeigts ar brīdi, kad vairāk nekā divas personas apvienojušās organizētā, ar ieroci bruņotā grupā noziegumu izdarīšanai” , bet laupīšana ir pabeigta, ja sveša kustama manta ir nolaupīta Krimināllikuma 176.panta minētajos apstākļos.
…