Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:690178
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 28.11.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Paraža ir uzvedības noteikumi, kas ieviesušies, tos atkārtoti pielietojot. Paražas ir uzvedības regulēšanas forma pirmatnējā sabiedrībā. Taču paražu tiesības ir senākā tiesību forma, kas izveidojās pirmatnējā sabiedrībā uz sociālo vai etnisko grupu paražu pamata. Paražu tiesības realizējas, ja paražas patstāvīgi un vienveidīgi ievēro pārliecībā par to juridisku nepieciešamību. Paražu tiesības nav devis likumdevējs, bet tās līdzīgi valodai iegūst un patur savu saistošo normatīvo spēku, vienādas un ilgas lietošanas un ievērošanas ceļā, kļūstot par masu uzvešanās noteicēju tiesiskā dzīvē. To, cik paražu tiesības bija iesakņojušās Latvijas teritorijā pierāda fakts, ka no tām vadoties varēja izveidot iedzimto un vēlāk zemnieku tiesības.
Seno baltu un lībiešu tiesības pirmo reizi ir minētas miera un padošanās līgumos, kas tika slēgti starp Rīgas arhibīskapiju, Livonijas un Zobenbrāļu ordeni, kuršu un zemgaļu virsaišiem. Par paražu tiesību avotiem uzskata arī pierakstītās latviešu mutvārdu folkloras un stāstījumiem. Daudz informāciju var gūt no Latviešu Indriķa hronikā rakstītā.
Latviešu tiesību avoti – no folkloras viedokļa pierāda, ka latvieši ir dalīti šķirās, slāņos – kalpi, kungi. Latviešu senajās tiesībās liela nozīme ir piešķirta zobenam, tas tika izmantots gan civiltiesībās, piemēram, ģimenes tiesībās, kur zobens simbolizē vīra varu pār sievu. Pēc folkloras avotiem meita salauza vīra zobenu, ja gribēja atteikt bildinājumu. Saistību tiesībās zobens tika izmantots slēdzot līgumus un vienošanās.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties