Apskatot Baltijas valstis un demokratizācijas procesu, referātā centīšos noskaidrot, cik ietekmīgs tas ir bijis un ar kādiem mērķiem sasniegts un vai tas ir sasniegts pilnībā, kā arī pievērsīšu uzmanību tam, kas ir bijis iesaistīts, lai Baltijas demokratizācija būtu patiešām izpildīta pilnā apmērā.
Domāju, ka tēma ir aktuāla tā iemesla dēļ, ka tomēr ikvienam ir svarīgi izzināt to, kāds tad ir bijis Lietuvas, Latvijas un Igaunijas demokratizācijas process, jo kā jau visi zin, tad sākumā visas trīs valstis bija demokrātiskas, bet tad nācās pārciest gan autoratīvo, nacistu un totalitāro režīmu, kas nesa lielas un smagas pārmaiņas ikvienai no trim valstīm un, patiesību sakot, pēc PSRS laikiem šīm valstīm nācās, es nebaidos teikt, „celties” no jauna, jo tās bija izmainītas un pārveidotas krasi, lai varētu atkal kļūt par demokrātijām.
Radušos un izvirzītos jautājumus centīšos noskaidrot pētot definīcijas, laika posmus, kas un kādā veidā ietekmēja Baltijas valstis. Kāda bija ārpolitika un vai lielvalstis ielika kaut ko no sevis un vai sniedza atbalstu. Mēģināšu atklāt un rast pieeju, ko par to saka pētnieki un teorētiķi. Kas varbūt ir tas, kas viņus ir ietekmējis un attīstījis attiecībā uz Baltijas valstu jautājumu, kā arī mēģināšu aplūkot, ko par to saka Krievija.…