Baltijas guberņās izveidojies stāvoklis tautas izglītībā atspoguļots Krievijas izglītības ministra D.Tolstoja 1870. gada ziņojumā caram. Tajā norādīts, ka latviešu un igauņu skolas luterāņu apdzīvotajās teritorijās atrodas vācu muižniecības pakļautībā, tas ir, ārpus valdības kontroles.
Vērtējot pareizticīgo skolas latviešu un igauņu apdzīvotajās teritorijās, ministrs norādīja, ka dažās draudzēs skolas skaitās tikai formāli, dažās skolotāji ir gandrīz analfabēti un mācībās trūkst jebkādas sistēmas.
Ministrs krievu valodas mācīšanu skolās atzina kā ļoti neapmierinošu. D.Tolstojs centās Baltijā pielīdzināt krievu valodu valsts valodas statusam.
Tautas izglītības uzlabošanai paredzēja atvērt valdības uzturētu skolotāju semināru, kas savā uzbūvē līdzinātos Molodečnas skolotāju semināram. Pavēli par Baltijas skolotāju semināra izveidi cars parakstīja 1870.gada 2.martā. Bija plānots, ka skolotāju seminārā mācīsies vietējie iedzīvotāji no latviešu un igauņu zemnieku skolām. Mācību valoda seminārā būtu krievu. Tam vajadzēja sekmēt krievu valodas plašāku izmantošanu latviešu un igauņu zemnieku skolās.…