Šī zinātniski pētnieciskā darba pamatā ir Zentas Mauriņas eseja „Baltās drānas”, kurā rakstniece ir iztirzājusi latviešu tautas pamatvērtības, tās īpašības, balstoties uz latvju dainām. Viņa ir saskatījusi septiņas vērtības, kas piemīt latvietim: daiļumu, zemi, darbu, mieru, klusumu, iežēlu, spītu. Visas šīs īpašības izriet no baltās krāsas pavediena, ko Zenta Mauriņa liek par pamatu visām iepriekšminētajām vērtībām. Katru pavedienu viņa saista ar latviešu tautas etniskajām vērtībām, sevišķi ar latviešu Dieviņu, kuru viņa sauc par baltu – tātad ētiski un estētiski tīru.
Savā darbā es katru Zentas Mauriņas latviešos saskatīto īpašību saistīju ar viņas dzīvi un daiļradi, balstoties uz viņas skaidrojumiem un citātiem no rakstnieces sarakstītajām grāmatām. Liela nozīme tiek pievērsta Zentas Mauriņas etniskajai izcelsmei. Viņas vecāki bija dažādu tautību: tēvs – latvietis, bet māte bija vāciete, kura latviski nekad nerunāja, tātad, var secināt, ka Zenta ir tikusi audzināta vāciskā garā. Tomēr interesanti ir tas, ka visu mūžu viņa sevi sauc par latvieti un cīnās par Latvijas vārdu lielajā Eiropā.
Otrs pētījuma motīvs ir Zenta Mauriņa invalīde, kas, sēžot ratiņkrēslā, ir izbraukājusi Eiropu un sevi dēvējusi par „Eiropas pilsoni”.
Šis darbs ir pētījums par to, ar ko mūsdienu cilvēkam asociējas latvieši kā tauta , kas ir pārcietusi karus, iekarošanu, pakļaušanu un apspiešanu un atkal tikusi brīva. Darbā esmu iekļāvusi pētījumu, kas atspoguļo dažādu tautību, dažādu vecumu un dzimumu cilvēku viedokļus par latviešiem.
Tas ir pētījums par Zentas Mauriņas, latviešu tautas un mūsdienu cilvēka attiecībām.
Šajā darbā tiek vērtētas latviešu tautas etniskās vērtības Zentas Mauriņas dzīvē un daiļradē, salīdzinot to ar mūsdienu cilvēka uztveri un priekšstatiem. Par pamatu ir ņemta Zentas Mauriņas eseja „Baltās drānas”, kurās viņa, balstoties uz K. Barona „Latvju Dainām”, iztirzā latviešus kā tautu un salīdzina to ar citām tautām. Mans mērķis bija noskaidrot, cik lielā mērā Zentas Mauriņas latviešiem piedēvētās septiņas vērtības attiecas uz viņu pašu. Savu pētījumu es veicu, lasot viņas grāmatas, vācot biogrāfiskos materiālus par viņu pašu. Mans mērķis bija izprast, ko latviskais nozīmē jauktā ģimenē dzimušai rakstniecei, kura būdama audzināta vāciskā garā, sevi dēvē par latvieti. …