Austrumu jautājums Eiropas vēsturē kļuva aktuāls, sākot ar 19.gs. vidu, kad Balkāni bija spēles laukums lielākajām Eiropas valstīm, kad Krievija sāka virzīties uz Austrumiem, bet Osmāņu impērija nespēja uzturēt savas lielvalsts statusu. 19.gs. laikā pašas Balkānu valstis ieguva neatkarību, taču pēc būtības šīs valstis bija spēļu kauliņi lielvalstu rokās, lai tās varētu realizēt savus mērķus. Krievija izmantoja panslāvisma idejas un pareizticīgo baznīcu, lai atbalstītu un ietekmētu savus „brāļus” slāvus Balkānos, Francija ar saviem finansiālajiem resursiem atbalstīja Balkānu valstis.
Mana referāta tēma ir „Austrumu jautājums pirms Pirmā pasaules kara”, akcentējot diplomātiski – politisko situāciju Pirmā un Otrā Balkānu kara laikā, nedaudz ieskicējot ainu par situāciju Balkānos līdz Pirmajam Pasaules karam.
Referāts sastāv no divām pamatnodaļām, kas katra veltīta vienam no Balkānu kariem hronoloģiskā secībā. Katra no pamatnodaļām tika sadalīta apakšnodaļās, lai šo jautājums kļūtu pārskatāmāks. Pirmā pamatnodaļā par Pirmo Balkānu karu tiks atspoguļota Balkānu līgas izveide (Zināms, ka Balkānu līgas izveidi sekmēja Krievija, bet tāpēc vajadzētu noskaidrot, kādu iemeslu dēļ šī līga būtu izdevīga lielvalstij.), Pirmais Balkānu karš un Londonas konference. Otrā pamatnodaļa veidota līdzīgi. Izstrādājot šo referātu, darba mērķis bija noskaidrot, cik liela bija Eiropas lielvalstu loma Balkānu notikumos. …