Pēdējo gadu laikā televīzijā un presē ir sastopama ļoti plaša informācija par dažādām atkarībām – atkarības no alkohola, smēķēšanas un narkotikām, taču reti kad presē parādās kāds raksts par azartspēlēm un to kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību. Vienīgais, kas cilvēkiem par to vēsta ir ar mazajiem burtiņiem parakstītie vārdi: „Azartspēles var izraisīt atkarību!” zem lielajām, krāšņajām spēļu zāļu vai TV izložu reklāmām. Vai tiešām nav jēgas satraukties par to, ka cilvēki bezmērķīgi iztērē savu nopelnīto naudu spēļu spēlēšanai?
Īpaši daudz spēļu zāles apmeklē jaunieši, kas tikko sasnieguši 18 gadu vecumu. Kāds tam ir iemesls? Vai tas, ka jaunieši tiklīdz viņiem ir atļauts kaut ko darīt, uzreiz to grib izmēģināt, vai arī tas, ka jauniešiem brīvajā laikā ir pārāk maz iespējas nodarboties ar ko citu – aizraujošāku un mazāk kaitīgu?
Skatoties uz jauniešiem, kas grasās doties uz spēļu zāli, kur kārtējo reizi nospēlēs naudu, kas viņiem varētu kalpot daudz labākiem mērķiem, manī rodas vēlme uzzināt, kas mudina viņus spēlēt azartspēles un kādēļ pēc tam, kad viņi ir dusmīgi uz sevi par to, ka nospēlējuši tik daudz naudas, viņi tomēr atkārtoti dodas uz spēļu zāli, kur atkal un atkal notiek tas pats?
Es izvēlējos rakstīt zinātniski pētniecisko darbu par šo tēmu, jo azartspēles jauniešu vidū mūsdienās ir aktuāla, par kuru salīdzinoši maz tiek runāts.
Darba mērķis
Noskaidrot kas ir azartspēļu atkarība un kāda ir jauniešu attieksme pret azartspēlēm.
Hipotēze
Azartspēles ir viena no atkarībām, ar kuru nodarbojas jaunieši.
Darba uzdevumi
Teorētiski izpētīt literatūru par atkarībām un azartspēlēm.
Praktiski iegūt datus anketējot jauniešus.
Apkopot iegūtos datus, veikt to analīzi un interpretāciju.
Pētījuma metodes
Teorētiskā metode – literatūras izpēte un analīze.
Praktiskā metode - aptauja par azartspēļu spēlēšanu.
Pētījuma dalībnieki
50 jaunieši vecumā no 17 līdz 25 gadiem.
Cilvēki jau kopš seniem laikiem lieto dažādas apreibinošas vielas. Mūsdienās tiek izgatavotas daudz vairāk vielas, kas var izraisīt atkarību. Tomēr, atkarību var izraisīt ne tikai vielas, bet arī dažādi procesi, piemēram, datorspēļu vai azartspēļu spēlēšana. Ir atkarības, kas mūs ietekmē labvēlīgi, piemēram, atkarība no ūdens, gaisa un citām organismam vajadzīgām vielām, taču ir arī atkarības, kas mūs ietekmē nelabvēlīgi. Azartspēles ir viena no šādām atkarībām. Atkarības, kā medicīniskas problēmas definīcija ir šāda: „atkarība ir primāra, hroniska un progresējoša slimība, kas grauj ne tikai cilvēka fizisko un psihisko veselību, bet arī personību kopumā, ietekmē viņa sociālo statusu un palielina mirstības risku. Atkarība var rasties jebkuram cilvēkam, neatkarīgi no viņa vecuma, dzimuma, profesijas. Tā padara līdzatkarīgus apkārtējos cilvēkus – ģimenē, darbavietā, vai kur citur. Atkarīgais cilvēks nevar pats kontrolēt savu atkarību un bieži vien pat nevēlas atzīt, ka ir atkarīgs, tādēļ, lai ārstētos viņam nepieciešama līdzcilvēku palīdzība. Atkarība nav ārstējama, taču izprotot tās attīstības likumsakarības, cilvēks var nodzīvot atlikušo mūžu, nelietojot atkarību izraisošās vielas, vai neiesaistoties atkarību izraisošos procesos.” …