Austrālija ir attīstīta valsts, un protams Austrālijas nodokļu sistēma ļoti atšķīras no Latvijas nodokļu sistēmas. Austrālijā sākot no 2000.gada pastāvīgi reformē un izlabo savu nodokļu sistēmu. Galvēnas izmaiņas notika 2000. – 2001.gados, kad bija ievests jaunais nodoklis – preču un pakalpojumu nodoklis (līdz šim bija tirdzniecības nodoklis) un bija samazināts juridisko personu ienākuma nodoklis no 36 % līdz 30 %.
Uzreiz nepieciešams atzīmēt, ka Austrālijas saimnieciskais gads (budžeta periods) atšķiras no Latvijas saimnieciskā gada un sākas 1. jūlijā un beidzās 31. jūnijā. Jau piecos gados Austrālijas budžetā ir pārpalikums, 2005. – 2006. gadā budžeta proficīts bija 8.9 mjrd. Austrālijas dolāru.
Vēl viena svarīga Austrālijas atšķirība ir budžets. Latvijā ir divpakāpju budžets: valsts budžets un pašvaldības budžets, bet Austrālijā (tā kā Austrālija ir federātīva valsts) ir trīspakāpju budžets: federācijas budžets, reģionālais budžets (štātu budžets) un vietējais budžets (municipālais). Gandrīz visi nodokļu ieņēmumi iet federācijas budžetā ( 82 %) un tikai 18 % iet reģionālā un vietējā budžetos.
Galvenie federācijas budžeta nodokļi ir:
1.Ienākuma nodokli (Income taxes):
Fiziskās personas ienākuma nodoklis (Income tax individual);
Juridiskās personas ienākuma nodoklis (Income tax companies);
Pensijas nodeva (Superannuation surcharge);
Papildu ieņēmumu nodoklis (Fringe benefit tax);
Naftas resursu nodoklis (Petroleum resource rent tax).
2.Netieši nodokli (Inderect taxes):
Preču un pakalpojumu nodoklis (Goods and services tax);
Akcīzes nodoklis (Excise duty);
Vīnu ražošanas nodoklis (Wine equalisation tax);
Dārgo automobiļu nodoklis (Luxury car tax).…