Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:812069
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 04.08.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Auseklis ir lielākais latviešu 70. gadu dzejnieks, bezbailīgs brīvības domas paudējs. Viņš ir viens no tiem dziedātājiem un prātniekiem, par kuriem ar tādu pārliecību runāja Juris Alunāns.
Auseklis, īstajā vārdā Miķelis Krogzemis jeb Krogzemju Mikus, dzimis 1850. gada 18. septembrī Vidzemes ziemeļos, netālu no Alojas, Ungurpils pagasta „Sīpolos”. Dzīvojamā rija nav saglabājusies līdz mūsdienām, taču šajā vietā ir piemiņas akmens un arī ir uzcelts dzejnieka piemiņas muzejs.
Miķeļa Krogzemja pseidonīms Auseklis ir Rīta zvaigznes vārds.
Tēvs un māte bijuši pēc dabas klusi, reliģiozi noskaņoti ļaudis, vienmēr aizņemti ikdienišķās rūpēs par to, lai uzturētu lielo ģimeni, kurā bija seši bērni, lai laikā nomaksātu rentes naudu muižai. No mātes Auseklis mantojis jūtīgo dvēseli, mīlestību pret dabu un dziesmu. Viņa māte bija arī zēna pirmā ievadītāja grāmatu pasaulē. Visvairāk par Mikus rūpējās viņa vecākais brālis Mārtiņš, kurš pēc profesijas bija skolotājs. Viņš pirmais pamanīja, ka zēnam ir vērīga galva un laba balss un uzstāja, ka Mikus katrā ziņā jāskolo.
Dzejnieka skolas gaitas sākās Alojas draudzes skolā, taču skolotāju, kas reizē bija arī veikalnieks, maz interesēja bērnu audzināšana un mācīšana. Mika brālis Mārtiņš nebija apmierināts ar šo skolu un viņš aizveda Miku mācīties uz Dikļiem. Te draudzes skolā mācības notika samērā augstā līmenī, taču, noeksaminējis Miku, Mārtiņš secināja, ka zēns zina pārāk maz, lai iestātos Cimzes skolotāju seminārā. Un tādēļ, nerēķinādamies ar lielo attālumu, viņš aizveda Miku uz Ērgļu draudzes skolu pie slavenā skolotāja Tērauda.
Tajā laikā Krogzemju Mikum bija jau 17 gadu. 1868. gadā viņš draudzes skolu beidza un tā paša gada rudenī iestājās Cimzes skolotāju seminārā Valkā. Šajā mācību iestādē valdīja vācisks gars un latviešu valodai paredzēta tiki viena stunda nedēlā, jo visi skolotāji, izņemot pašu Cimzi, bija vācieši, bet, tā kā daļa semināristu bija igauņu tautības, arī Cimze bija spiests ar audzēkņiem runāt vāciski. Kā jau visās tā laika skolās, viens no galvenajiem mācību priekšmetiem bija ticības mācība, ko seminārā pasniedza mācītājs Ulmanis.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1164323
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties