Ievads
Par debesskrāpjiem sauc pasaules augstākās celtnes, bet šis termins ieviesās tikai 19.gadsimta beigās Amerikas Savienotajās Valstīs. Kā dēvēja celtnes pirms šīs robežas? Par baznīcām, pilīm, torņiem un... Septiņiem Pasaules Brīnumiem. Toreiz, vēl brīdi pirms mūsu ēras, kad septiņas slavenākās celtnes slējās visā skaistumā, cilvēki nāca, brauca un kuģoja no visām malām, lai tos aplūkotu. Skatoties no apakšas visas būves izskatījās vēl lielākas un vēl diženākas. Vai mūsdienās nav tāpat? Tikai mūsdienās šie „brīnumi” nav septiņi, bet daudzi simti. Tūkstoši. Un tūristi brauc, kuģo, lido no visām pasaules malām lai aplūkotu augtākās celtnes- debesskrāpjus.
Kas šobrīd palicis no Septiņiem dievu brīnumiem? Gīzas piramīdas Ēģiptē, apdrupušas, bet joprojām varenas, Artemīdas tempļa kolonas, Mausula kapeņu pamati, bet Vidusjūras dzelmē dus Aleksandrijas bāka, visaugstākā jebkad uzbūvētā bāka. Un kas palicis no World Trade Centre dvīņu torņiem, ko iznīcināja pašnāvnieku vadītās lidmašīnas? Bezgalīgas ciešanas un sāpes, traumas, briesmīgas atmiņas un bailes no tā, ka tas varētu atkārtoties.
Tātad, debesskrāpji ir nozīmīgs simbols visai sabiedrībai, bet galvenais likums debesskrāpju celtniecībā, dizaina veidošanai ir- lai šo milzīgo celtni atcerētos. Septiņi senās pasaules brīnumi šo likumu ir izpildījuši. Jau vairāk, kā 2000 gadu mēs atceramies skaitos debesskrāpjus, kaut gan teju visu celtņu mūžs aprāvās jau simtiem gadu atpakaļ.
Manam darbam ir 4.nodaļas:
1. Debesskrāpji- novitāte
2. Debesskrāpji visā pasaulē
3. Nākotnes projekti
4. Praktiskais pētījums
Pirmajā nodaļā es apskatīšu debesskrāpju celtniecības vēsturi un noskaidrošu to, kā šo vārdu definēt; īsi apskatīšu konstrukciju, kas ir ārkārtīgi plašs profesionālais temats, kurā iedziļināties var vienīgi pārzinot arhitektonisko terminoloģiju. Apskatīšu arī 11.septembra terorakta hronoloģiju. Otrajā nodaļā aprakstu šobrīd esošās celtnes un to, kā tās izkārtojas pasaules augstāko celtņu sarakstā. Īsi arī par Latvijas augstceltnēm. Trešā nodaļa veltīta diviem progresīviem debesskrāpju projektiem. Pēdējā, ceturtajā nodaļā, apkopoju aptaujas un anketu rezultātus.
…