Secinājumi un priekšlikumi
1. Augstākā izglītība ir svarīga ne tikai cilvēkkapitāla attīstībā, bet arī valsts ekonomiskajā attīstībā.
2. Primārais cilvēkkapitāla talantu un spēju komponents ir izglītība skolā. Šo komponentus var nostiprināt veicot ieguldījumus, piemēram, augstākajā izglītībā.
3. Lai veicinātu ekonomisko izaugsmi, nepieciešams nostiprināt indivīda motivāciju sava cilvēkkapitāla attīstībā.
4. Augstāks izglītības līmenis vienmēr nozīmē zemāku bezdarba un nabadzības līmeni.
5. Latvijas augstākā izglītība nav pietiekoši konkurētspējīga, jo ārvalstu studentu piesaistei trūkst studiju programmas, kas būtu svešvalodā (angļu, krievu vai vācu valodā).
6. Latvijā uzsāktā izglītības reforma, kas sekmē Latvijas augstskolu starptautisko konkurētspēju, kvalitāti un efektivitāti, ir realizēta tikai daļēji nepietiekamā finansējuma dēļ.
7. Augstākās izglītības iestāžu institucionālā padotība, jo Latvijas augstākās izglītības iestādes ir 5 ministriju padotībā, lēmumu pieņemšana jāsaskaņo notiek ar vismaz 7 ministrijām un līdz ar to ir grūti veikt studiju un finansējuma pārdali.
8. Latvijas augstskolu popularitātes un konkurētspējas paaugstināšanai būtu jāveic sadarbība ar ārvalstu augstskolām, jāieviešas studijas svešvalodās, kā arī jāpieaicina ārvalstu lektori un profesori, kas sekmētu pieredzes apmaiņu un jaunu zināšanu uzkrāšanu.
9. Lai vairāk piesaistītu ārvalstu studentu, būtu nepieciešama lielāka informācijas pieejamībai par augstākās izglītības iestādēm un realizējamajām studiju programmām.
10. Studējošo skaita samazinājums, skaidrojams ar sliktu demogrāfisko un ekonomisko situāciju Latvijā, izvēlas iegūt kvalitatīvāku un konkurētspējīgāku izglītību ārvalstīs un līdz ar to Latvija zaudē cilvēkresursus, kas negatīvi ietekmē valsts ekonomisko attīstību.
…